Najlepszy fotograf dzikiej przyrody 2023 wyłoniony

SZTUKA

Jury składające się z międzynarodowych specjalistów miało wiele pracy. Na konkurs zostało nadesłanych blisko blisko 50 tysięcy zgłoszeń z aż 95 krajów. Konkurs "Wildlife Photographer of the Year" istnieje od roku 1964. Profesjonalne jury wybiera co roku 100 najciekawszych fotografii, a następnie - laureata nagrody głównej, który oprócz honorowego tytułu, otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. funtów.

Tytuł "Wildlife Photographer of the Year 2023" został przyznany francuskiemu artyście i biologowi morskiemu Laurentowi Ballescie. Laurent jest autorem 13 książek fotograficznych o podwodnej przyrodzie. Jako współzałożyciel Andromède Océanologie od 10 lat kieruje dużymi, podwodnymi wyprawami. Ilustruje podwodny świat zarówno jako przyrodnik, jak i artysta, czy to robiąc pierwsze zdjęcia celakanty wykonane przez nurka na głębokości 120 metrów, dokumentując nocne żerowanie 700 rekinów u wybrzeży Fakaravy, czy też fotografując najgłębsze i najdłuższe nurkowanie w Antarktydzie. Twórca na konkurs zgłosił fotografię, którą wykonał starożytnemu, wysoce zagrożonemu gatunkowi -  skrzypłoczowi – krabowi podkowiastemu na dnie morskim. Pracę zytytułował "Złota podkowa". Nad grzbietem kraba widać przepływające trzy, złote ryby.

Widok jest o tyle wyjątkowy, że krab podkowiasty jest starszy niż wymarłe już dinozaury i jest wysoce zagrożony wyginięciem. Krab ten jest niezwykle cenny dla ludzkiego zdrowia, ponieważ jego krew jest wykorzystywana w badaniach nad szczepionkami, stąd też jest zagrożony kłusownictwem.

Co ciekawe, Laurent Ballesta zdobył nagrodę w tej kategorii drugi raz w swojej karierze.

Również polscy fotografowie zostali nagrodzeni: Mateusz Piesiak otrzymał wyróżnienie w kategorii "Zwierzęta w naturalnym środowisku" za fotografię pt. "Mewa sztormowa". 

Jury nagrodziło także fotografię Piotra Naskreckiego "Krąg śmierci" obrazującą życie i śmierć na afrykańskiej sawannie. 

Wśród wyróżnionych zdjęć polskich fotografów znalazła się także praca pt. "Wypluwanie dzieci wodnych" Tomasza Wilka w kategorii "Zachowania: bezkręgowce". Na zdjęciu są uwidocznione małże rzeczne. 

Michał Siarek otrzymał wyróżnenie zaś za fotografię "Wojenny młody", na której widać chwilę w której pracownicy poznańskiego zoo otwierają skrzynię z młodym tygrysem, który został uratowany z objtętej wojną w wyniku rosyjskiej agresji Ukrainy. Fotografia jest symbolem cierpienia zwierząt, a także heroicznej postawy ludzi, którzy zaangażowali się ratowanie zwierząt przed śmiercionośną wojną.

Ceremonia wręczenia nagród miała miejsce 10 października 2023 roku w Londynie, wystawę można zobaczyć do 30 czerwca 2024 w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej.

 

AUTOR

Mikołaj Roszak

miłośnik podwodnego świata

Z wykształcenia historyk, od niedawna poznaje historie morskiego świata. Pasjonuje się podwodną fotografią.