Blog

Twoje miejsce na ziemi

Mamy marzenie. Jest nim idea, że bałtyckie zwierzęta są ludziom bliskie i otrzymują od nich dużo troski. Troski, która nie opiera się jedynie na zrobieniu sobie w wakacje zdjęcia nad morzem. Chcemy, żeby Balticarium stało się miejscem spotkań miłośników morza – małych i dużych. Aby chętnie wymieniali się poglądami, wierszami, bajkami i ciekawostkami na temat Morza Bałtyckiego i jego mieszkańców. Jesteśmy zdania, że najlepszym sposobem na rozwój w działaniach na rzecz Bałtyku jest poznanie naszego morza i rozbudzenie u siebie pozytywnych uczuć do morskich zwierząt.

Chcemy szerzyć wiedzę o Bałtyku. Dzieci znające bałtyckie zwierzęta i pragnące o nie dbać – to nasze marzenie. Dążymy do tego, żeby dorośli pamiętali o morskich przyjaciołach i zrobili wszystko, żeby zostali oni z nami jak najdłużej.

Wierzymy w ludzką dobroć. Łączą nas dobre emocje i wizja Ziemi jako wspólnej i równej przestrzeni ludzi i zwierząt. Transgatunkowa solidarność jest możliwa, jeśli dopuścimy do głosu wcześniej wykluczone zwierzęta i otworzymy się na nowe formy własnego, ludzkiego istnienia.

Internet jest cudownym miejscem umożliwiającym szerzenie idei i szybki dostęp do interesujących tekstów. Zaprosiliśmy do współpracy dzieci, pedagogów, artystów, biologów, pisarzy, rodziców, blogerów i poetów. Teraz czekamy na Ciebie. Jeżeli pragniesz podzielić się swoimi tekstami o morzu Bałtyckim i bałtyckich zwierzętach, napisz do nas.

Chętnie napiszę

sztuka

Co można zaprojektować ze starych sieci rybackich?

Z czego zazwyczaj jest wykonana podłoga w domu? Z ceramicznych kafli, parkietu z drewna, plastikowych paneli, wykładziny… A gdyby tak podłoga pochodziła z morza? Jak to? Jest to możliwe.

więcej
08/02/2024 Natalia Uryniuk
sztuka

Pamiątki Epoki Plastiku – rzeźby Filipa Til

Zużycie plastikowych jednorazowych opakowań jest zatrważające. Nie każdy jednak jest świadomy skali problemu. Wielu artystów skupia swoją uwagę na zanieczyszczeniu środowiska plastikiem i szerzeniu informacji o proekologicznych postawach. Jednym z artystów, którego prace nawiązują do problemu nadprodukcji plastiku jest Filip Til. Projektant tworzy rzeźby, które przedstawiają statystyki na temat zużycia toreb plastikowych w różnych częściach Europy w ciągu roku przez jednego statystycznego mieszkańca danego kraju.

więcej
05/01/2024 Tamara Uryniuk
sztuka

Najlepszy fotograf dzikiej przyrody 2023 wyłoniony

To już 59. edycja Wildlife Photographer of the Year 2023 - prestiżowego konkursu, który jest organizowany co roku przez londyńskie Muzeum Historii Naturalnej. Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszego fotografa, który zachwyca fotografią dzikiej przyrody. Jest aż 19 kategorii tematycznych.

więcej
13/10/2023 Mikołaj Roszak
Źródło: https://zasoby.msl.org.pl/arts/view/8957 sztuka

Rozmowa z naturą. Rzeźba dla ziemi Teresy Murak

Tytuł pracy: Rzeźba dla ziemi

Autor: Teresa Murak

Rok powstania: 1974

Miejsce powstania: Ubbeboda w Szwecji w ramach Sympozjum Sztuki – 100 dni

Użyte materiały: wykopana ziemia, nasiona rzeżuchy

Działalność artystyczna: land art

więcej
03/09/2023 Natalia Uryniuk
Katedra w Visby inne

Wizyta w Visby

Gdybym była Szwedką, z pewnością marzyłabym o tym, żeby zamieszkać na Gotlandii. Kupiłabym zabytkowy dom w Visby i w starej, drewnianej kuchni smażyłabym konfitury, które następnie sprzedawałabym na coniedzielnym targu lokalnych przetworów.

więcej
11/03/2018 Sylwia Rząca
inne

DIY - Podwodny świat

Zapraszamy do wspólnego tworzenia podwodnego świata mórz i oceanów. I to wszystko nie wychodząc z domu!

więcej
25/11/2017 ekodziecko.com
inne

Morska ceramika na stół

Tak jak my uwielbiasz morze? Chcesz coś zmienić u siebie w domu i szukasz inspiracji? Magda pokazała nam kilka pomysłów na wprowadzenie odrobiny morza do każdej kuchni i jadalni.

więcej
28/10/2017 Magdalena Ciach-Baklarz
sztuka

Wiersz o Narodowym Muzeum Morskim

Przeczytajcie krótki wierszyk Anny Gawędy o Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

więcej
10/09/2017 Anna Gawęda