Blog

Twoje miejsce na ziemi

Mamy marzenie. Jest nim idea, że bałtyckie zwierzęta są ludziom bliskie i otrzymują od nich dużo troski. Troski, która nie opiera się jedynie na zrobieniu sobie w wakacje zdjęcia nad morzem. Chcemy, żeby Balticarium stało się miejscem spotkań miłośników morza – małych i dużych. Aby chętnie wymieniali się poglądami, wierszami, bajkami i ciekawostkami na temat Morza Bałtyckiego i jego mieszkańców. Jesteśmy zdania, że najlepszym sposobem na rozwój w działaniach na rzecz Bałtyku jest poznanie naszego morza i rozbudzenie u siebie pozytywnych uczuć do morskich zwierząt.

Chcemy szerzyć wiedzę o Bałtyku. Dzieci znające bałtyckie zwierzęta i pragnące o nie dbać – to nasze marzenie. Dążymy do tego, żeby dorośli pamiętali o morskich przyjaciołach i zrobili wszystko, żeby zostali oni z nami jak najdłużej.

Wierzymy w ludzką dobroć. Łączą nas dobre emocje i wizja Ziemi jako wspólnej i równej przestrzeni ludzi i zwierząt. Transgatunkowa solidarność jest możliwa, jeśli dopuścimy do głosu wcześniej wykluczone zwierzęta i otworzymy się na nowe formy własnego, ludzkiego istnienia.

Internet jest cudownym miejscem umożliwiającym szerzenie idei i szybki dostęp do interesujących tekstów. Zaprosiliśmy do współpracy dzieci, pedagogów, artystów, biologów, pisarzy, rodziców, blogerów i poetów. Teraz czekamy na Ciebie. Jeżeli pragniesz podzielić się swoimi tekstami o morzu Bałtyckim i bałtyckich zwierzętach, napisz do nas.

Chętnie napiszę

Źródło: https://zasoby.msl.org.pl/arts/view/8957 sztuka

Rozmowa z naturą. Rzeźba dla ziemi Teresy Murak

Tytuł pracy: Rzeźba dla ziemi

Autor: Teresa Murak

Rok powstania: 1974

Miejsce powstania: Ubbeboda w Szwecji w ramach Sympozjum Sztuki – 100 dni

Użyte materiały: wykopana ziemia, nasiona rzeżuchy

Działalność artystyczna: land art

więcej
27/01/2023 Natalia Uryniuk
sztuka

Pamiątki Epoki Plastiku – rzeźby Filipa Til

Zużycie plastikowych jednorazowych opakowań jest zatrważające. Nie każdy jednak jest świadomy skali problemu. Wielu artystów skupia swoją uwagę na zanieczyszczeniu środowiska plastikiem i szerzeniu informacji o proekologicznych postawach. Jednym z artystów, którego prace nawiązują do problemu nadprodukcji plastiku jest Filip Til. Projektant tworzy rzeźby, które przedstawiają statystyki na temat zużycia toreb plastikowych w różnych częściach Europy w ciągu roku przez jednego statystycznego mieszkańca danego kraju.

więcej
15/11/2022 Tamara Uryniuk
Katedra w Visby inne

Wizyta w Visby

Gdybym była Szwedką, z pewnością marzyłabym o tym, żeby zamieszkać na Gotlandii. Kupiłabym zabytkowy dom w Visby i w starej, drewnianej kuchni smażyłabym konfitury, które następnie sprzedawałabym na coniedzielnym targu lokalnych przetworów.

więcej
11/03/2018 Sylwia Rząca
inne

DIY - Podwodny świat

Zapraszamy do wspólnego tworzenia podwodnego świata mórz i oceanów. I to wszystko nie wychodząc z domu!

więcej
25/11/2017 ekodziecko.com
inne

Morska ceramika na stół

Tak jak my uwielbiasz morze? Chcesz coś zmienić u siebie w domu i szukasz inspiracji? Magda pokazała nam kilka pomysłów na wprowadzenie odrobiny morza do każdej kuchni i jadalni.

więcej
28/10/2017 Magdalena Ciach-Baklarz
sztuka

Wiersz o Narodowym Muzeum Morskim

Przeczytajcie krótki wierszyk Anny Gawędy o Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

więcej
10/09/2017 Anna Gawęda
nauka

Najwyższa latarnia Bałtyku

Latarnia morska w Świnoujściu powstała w 1854 roku, ale jej pierwowzory pojawiły się znacznie wcześniej.

więcej
12/08/2017 Magdalena Ciach-Baklarz
sztuka

Opowiadanie "Mewa Śmieszka"

Przeczytajcie opowiadanie Anety Dzik o towarzyskiej mewie śmieszce!

więcej
08/07/2017 Aneta Elżbieta Dzik