O Projekcie

Czym jest Balticarium?

W Balticarium działamy z myślą o przyszłości i rozwoju dzieci, wzbogacając ich wiedzę w przyjemny sposób. Wierzymy w naukę poprzez zabawę. Ufamy, że mamy moc, by sprawić, że najmłodsi już od wczesnych lat są świadomi ekologicznie i mają potrzebę chronić środowisko.

Balticarium to innowacyjny projekt dla dzieci i dorosłych popularyzujący świat Bałtyku. Projekt ten został nagrodzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Stypendium „Młoda Polska” 2016, przyznawane przez Narodowe Centrum Kultury. Stypendium to otrzymała autorka projektu Natalia Uryniuk.

W początkowym etapie projekt składa się ze strony internetowej i gier edukacyjnych o bałtyckiej faunie skierowanych do dzieci i dorosłych. Platforma internetowa umożliwia dorosłym i dzieciom pozyskanie wiedzy na temat zwierząt Bałtyku, a także ochrony środowiska.

Projekt łączy wszystkie kraje nadbałtyckie. Jego celem jest uświadomienie dzieciom i ich opiekunom, jak istotna jest współpraca i to, że każdy ma wpływ na przyszłość naszej fauny i flory. Bałtyk jest naszym wspólnym skarbem.

Ważnym elementem projektu jest właśnie współpraca - inicjatywa jednocząca Przyjaciół projektu, którzy chcą działać na rzecz popularyzacji Bałtyku, przez co projekt ma szansę na olbrzymi rozwój. Wspólnie możemy zmieniać otoczenie i niwelować problemy, które dotyczą Morza Bałtyckiego. Wszystko to za pomocą innowacyjnego połączenia sztuki i nauki.

Motto

Rozbudzając wyobraźnię dzieci, przenosimy je w bogaty świat Morza Bałtyckiego, aby odkryły jego tajemnice.

Istota projektu

Plan rozwoju

W ramach rozwoju projektu planujemy:

Jako Przyjaciel projektu możesz wspólnie z nami zrealizować te pomysły.

Autorka

Natalia Uryniuk

artystka, ilustratorka

Doktor sztuki - dyplom uzyskany w 2022 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, promotorem pracy jest prof. Sławomir Witkowski. Dyplom magisterski obroniony w 2014 r. w pracowni prof. Janusza Górskiego i dr Anity Wasik. Zajmuje się malarstwem i grafiką, ilustruje książki, projektuje ubrania. Autorka projektu artystyczno-edukacyjnego w 9 językach Balticarium.com na temat zwierząt Morza Bałtyckiego, który otrzymał wyróżnienie w konkursie Kampania Społeczna Roku, patronat honorowy Rzecznika Praw Dziecka oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artystka otrzymała nagrodę m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium „Młoda Polska”. Studiowała także w Portugalii jako stypendystka Escola Superior Artística w Porto. Jej prace są pokazywane na licznych wystawach, między innymi w galeriach w Singapurze, Kairze, Berlinie, Hong Kongu, Porto, Pekinie oraz licznych miastach w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje indywidualna wystawa w prestiżowej Galerii Kordegarda w Warszawie. Autorka ilustracji do książek dla dzieci: „Zabaw się w Gdańsku”, „Na Tropach Kaszub”, „Ping i Pong", „Balticarium – bałtycki zeszyt ćwiczeń”, „Balticarium – morskie zabawy”, „Balticarium”,  „Skok przez Bałtyk” oraz „Dziewiąta planeta”. Album „Balticarium” stanowi ilustrowane kompendium wiedzy o Bałtyku i został wydany w 2019 r. przez wydawnictwo Wytwórnia. Książka "Skok przez Bałtyk" jest opowieścią Moniki Milewskiej o plażowej piłce, która poznaje bałtyckie zwierzęta. Jest to najnowsza publikacja wydana w ramach projektu Balticarium przez wydawnictwo Widnokrąg w 2021 roku, a w Szwecji w 2023 roku przez Punkt förlag. Prywatnie Natalia jest mamą Mikołaja - małego cukiernika i ogrodnika. Jej celem jest rozbudzenie w dzieciach ciekawości świata i chęci niesienia pomocy innym.

portfolio

facebook

 

Patronat