Galeria

Warsztaty "Co jest na końcu morza?" podczas 16. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, Gdańsk

Podczas Bałtyckich Spotkań Ilustratorów wybraliśmy się w rejs. Naszym celem było dopłynięcie do końca morza. Uff, zrealizowaliśmy nasz ambitny plan! Uwierzycie? Zobaczyliśmy cudowne ryby i inne fantastyczne istoty. Podczas warsztatów stworzyliśmy w interesującej technice wydrapywania ilustrowany atlas niezwykłych stworzeń, które żyją w morskiej krainie tuż za krawędzią morskiej mapy. Niestety nawet tam dotarł mikroplastik. On zagraża zwierzętom, a to właśnie my możemy je uratować!

Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: Festiwal 16. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów - Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Miejsce: Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Czas: 24 października, 2021

Warsztaty "Co skrywają głębiny Morza Bałtyckiego nocą?" w Kluboksięgarni Badet, Warszawa

Młodzi miłośnicy Morza Bałtyckiego na samym początku warsztatów w ramach inspiracji bałtyckim światem zobaczyli zdjęcia oraz ilustracje zwierząt na rzutniku. Zostały również pokazane ilustracje z książki Balticarium, wydanej przez Wydawnictwo Wytwórnia. Prowadząca Natalia Uryniuk opowiedziała o pracy ilustratora i ciekawostkach związanych z powstaniem projektu i książki Balticarium. Pani Kamila z Badetu zadawała dzieciom pytania i padały ciekawe odpowiedzi!
Następnie każdy uczestnik warsztatów został wyposażony w kartkę papieru z której wyciął własny szablon kształtów ryb i innych bałtyckich zwierząt. Następnie wypełnialiśmy za pomocą farby fluorescencyjnej i gąbki wnętrza szablonów przykładając szablon do kartki. Skrawki brystoli (pozostałości po szablonach) zostały przetworzone do stworzenia mniejszych bałtyckich zwierząt i roślinności. Wycięte ilustracje wszystkich dzieci zostały razem przyklejone do dużego czarnego brystolu, tworząc w ten sposób wspólną pracę. Dzieło zostało umieszczone w magicznej szafie w Kluboksięgarni Badet. Dzieci wchodziły pojedynczo do szafy i doznawały olśnienia! Farby luminescencyjne używane podczas pracy dały dzieciom dużo frajdy podkreślając detale, które świeciły w ciemności. Efekt był magiczny!
 
Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: Badet Kluboksięgarnia w Warszawie w ramach programu „Eskapady literackie. Warsztaty podróżnicze w księgarni Badet”
Miejsce: Badet Kluboksięgarnia w Warszawie
Czas: 18 września, 2021
 

Warsztaty dla przedszkolaków i starszaków podczas Festiwalu Haczyk, Gliwice

Podczas Festiwalu Haczyk w Gliwicach była masa fantastycznych atrakcji wokół książek podróżniczych! Balticarium też miało swój wkład w tworzenie festiwalu, ponieważ oprócz wystawy, zostały także poprowadzone przez Natalię Uryniuk dwa warsztaty - dla młodszych i starszych dzieci.

Grupa przedszkolna swtorzyła podwodny świat w dużym formacie. Po prezentacji i omówieniu zdjęć i ilustracji bałtyckich stworzeń, dzieci zostały wyposażone w duże pędzle i wiaderka z farbą. Na połączonych brystolach stworzyliśmy wspólnie z rodzicami podwodny świat. Zwierzęta Bałtyku zostały przedstawione tym razem w skali makro. Duże pędzle dały dzieciom dużo frajdy tworząc roślinność Bałtyku. Wycięliśmy (z pomocą dorosłych) szablony kształtów ryb i innych bałtyckich zwierząt. Następnie sprayowaliśmy farbą wnętrza szablonów. Ale była zabawa! Efekt prac był bajkowy.

Starszaki z klas 1-3 stworzyły grafiki na płóciennych torbach. Wcześniej uczestnicy warsztatów zostali zaznajomieni przez prowadzącą z problemem mikroplastiku i zobaczyli w ramach inspiracji plakaty studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Sprayami do tkanin i z użyciem autorskich szablonów wykonali grafiki na gotowych torbach. Ilustracje przedstawiały proekologiczne hasła przeciwko mikroplastikowi, który zagraża zwierzętom morskim. Wcześniej wykonaliśmy próby szkicowe na dużym brystolu. Każdy uczestnik zabrał torbę do domu i może ją dumnie nosić.

Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
Miejsce: Biblioteka Centralna MBP w Gliwicach
Czas: 11 września, 2021

Wystawa podczas Festiwalu Haczyk w Bibliotece Centralnej MBP, Gliwice

"Chcesz oderwać się od wszystkiego i wyruszyć w podróż do miejsca, w którym przeżyjesz wielką przygodę? Nie zawsze można po prostu spakować plecak i wyjechać. Wtedy z pomocą przychodzi książka, dzięki której możesz odwiedzić najdalsze zakątki świata i to bez wychodzenia z domu!" – właśnie tak organizatorzy czwartej odsłony „Haczyka – gliwickich spotkań literackich” zapraszali na wydarzenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach jesienią 2021 roku. W ramach festiwalu odbyła się wystawa oraz warsztaty Balticarium skierowane do młodszych i starszych adeptów podróżowania (również palcem po mapie). Podczas wystawy można było zobaczyć ilustracje z książek Balticarium wyd. Wytwórnia oraz Skok przez Bałtyk wyd. Widnokrąg, a także animację przygotowaną w ramach projektu Balticarium przedstawiającą bałtyckie zwierząta. Wystawa była interaktywna - można było pokolorować ilustracje z książek, pobawić się sensorycznie muszelkami, piaskiem i masą kinetyczną, poleżeć na poduszkach i popatrzeć jak ilustrowane zwierzątka unoszą się pod sufitem. Była nawet strefa relaksu z leżakami – czyżby Bałtyk zawitał w Gliwicach?

Arysta: Natalia Uryniuk
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
Miejsce: Biblioteka Centralna MBP w Gliwicach
Czas: 1 do 30 września, 2021

Wystawa i warsztaty "Podróż w głąb Morza Bałtyckiego" podczas finału 10. Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki”, Bydgoszcz

Wskoczmy do Bałtyku i zobaczmy co się w nim kryje! Czy na pewno znamy wszystkich mieszkańców podwodnego świata? Kur diabeł, lisica i morświn to tylko niektórzy z nich. Ilustratorka, Natalia Uryniuk, opowiedziała dzieciom o fantastycznych bałtyckich zwierzętach, które można było zobaczyć na wystawie w Bibliotece, a potem wyruszyli we wspólną podróż w głębiny Bałtyku, gdzie dzieci mogły odkryć i stworzyć własny podwodny świat. Ilustracje pokazywane na wystawie pochodzą z książek "Balticarium" wyd. Wytwórnia oraz "Skok przez Bałtyk" wyd. Widnokrąg. Dzieci zostały wyposażone w mopy i wiaderka z farbą. To wywołało spore zdziwienie na twarzach młodych adeptów sztuki. Jak to? Będziemy sprzątać, zamiast malować? Okazało się, że mopy posłużyły za duże pędzle i dały dzieciom dużo frajdy tworząc zwierzęta i roślinność Bałtyku. Pędzle prosto z marketu budowlanego były potrzebne do uszczegółowienia malarskich realizacji. Oprócz tego były spraye, a wiadomo – gdzie spraye, tam zabawa!

Artystka i prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: 10. Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki” w Bydgoszczy
Miejsce: Biblioteka Londynek w Bydgoszczy
Czas: 4 września, 2021

 

Warsztaty "Skok przez Bałtyk. Podróż w głąb morza” w Nadbałtyckim Centrum Kultury, Gdańsk

Z naszego doświadczenia wynika, że dzieci w przedszkolach i szkołach są przyzwyczajone do tworzenia prac plastycznych na małych kartkach A4. Podczas wakacyjnych warsztatów w Nadbałtyckim Centrum Kultury sprayowaliśmy, wycinaliśmy szablony i malowaliśmy zwierzęta Morza Bałtyckiego w skali makro. Czy to projekt muralu? A może ogromny obraz, który wypełni całą długość największego i najbardziej reprezentacyjnego wnętrza Ratusza Staromiejskiego - sali mieszczańskiej? Jedno jest pewne - dzieci miały ogromną radość z tworzenia w tej skali!

Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Miejsce: Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Czas: 5 sierpnia, 2021

Wystawa Skok przez Bałtyk przed Ratuszem Staromiejskim, Gdańsk

Wystawa ilustracji z książki Skok przez Bałtyk stworzonych przez Natalię Uryniuk do tekstu Moniki Milewskiej. Podczas wystawy można było zobaczyć grafiki do opowiadania o przygodach piłki plażowej, która odkrywa tajemniczy świat Morza Bałtyckiego. Zostały również wybrane fragmenty tekstu z książki, które wprowadzają widza w tematykę Bałtyku. Miejsce wystawy - skwer przez Ratuszem Staromiejskim w Gdańsku nie jest przypadkowe. To właśnie w Ratuszu mieści się siedziba Nadbałtyckiego Centrum Kultury i odbywa się doroczne święto ilustracji w postaci Bałtyckich Spotkań Ilustratorów. W dniu otwarcia wystawy odbyła się także debata z udziałem autorek książki, którą poprowadziła dr hab. Małgorzata Cackowska, znaczyni ilustracji książkowej.

Arysta: Natalia Uryniuk
Autorka tekstu: Monika Milewska
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Wydawnictwo Widnokrąg
Miejsce: skwer przed Ratuszem Staromiejskim w Gdańsku
Czas: 12 czerwca, 2021

Książka Skok przez Bałtyk - najnowsza publikacja!

Fascynująca wyprawa nad polskie morze, a nawet dalej, hen, hen w głębiny. Czas na morrrskie opowieści!

Ania spędza wakacje na plaży nad Bałtykiem. Dziewczynka ma wspaniałą wyobraźnię, więc w jej głowie wszystko wokół ożywa. Czasem słyszy głos wiatru, a innym razem – znanych aktorek z magazynu, który czyta mama. I wcale się nie nudzi, bo, co chwilę znajduje w piasku ciekawe znaleziska. A to muszlę w kształcie serca, w której – jak się okazuje – mieszka zakochany małż, Rogowiec Bałtycki, a to Omułka, a to ślimaczka. Jej mama jest biologiem, więc zna odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące nadbałtyckiej fauny i flory, mimo że Ania zadaje naprawdę wiele pytań, a do rozmowy czasem wtrącają się wspomniane aktorki.

Gdy w pewnym momencie silniejszy podmuch wiatru porywa piłkę Ani, czytelnik razem z nią rozpoczyna podróż przez morskie wody… Ciekawe, czy dotrze na drugą stronę? A może jeszcze dalej? I kogo spotka na swojej drodze?

Książka Skok przez Bałtyk jest owocem współpracy dwóch gdańszczanek, Moniki Milewskiej i Natalii Uryniuk. Obie silnie związane z morzem, zafascynowane jego mieszkańcami i tajemnicami stworzyły opowieść, która uwodzi zarówno tekstem, jak i obrazem już od pierwszych stron. Lekka, pełna morskich ciekawostek, małych i dużych stworzeń oraz słownych gagów opowieść ukazuje środowisko polskiego morza jako fascynujący świat, który ma do zaoferowania o wiele więcej, niż słoneczne i morskie kąpiele, zachęca do odkrywania nieznanego i puszczenia wodzy wyobraźni.

Wydawnictwo: Widnokrąg
Autorki: Monika Milewska - tekst, Natalia Uryniuk - ilustracje
Rok wydania: 2021
Gdzie można kupić: https://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/ksiazki/skok-przez-baltyk/