Galeria

Wystawa "Plastikarium" i obrona pracy doktorskiej Natalii Uryniuk, Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk

Wystawa i obrona pracy doktorskiej zatytułowanej „Mikroplastik – Makroproblem". Dysertacja stanowi analizę tworzenia języka wizualnego, który wpływa na świadomość ekologiczną dzieci na przykładzie projektowania autorskiej interaktywnej książki online o mikroplastiku. W pracy zostały przywołane m.in. wybrane historie wyobrażeń na temat miejsca zwierząt w świecie i życiu człowieka. Autorka zaprezentowała ewolucję stosunku ludzi do zwierząt w dziedzinie historii idei. Następnie przedstawiła szkodliwość mikroplastiku oraz negatywne konsekwencje wieloletniego lekceważenia problemu nadmiernej produkcji i braku utylizacji plastiku oraz możliwą rolę projektanta w kreowaniu lepszego jutra. W publikacji zostało zdefiniowane pojęcie grywalizacji i przedstawiono możliwości zastosowania tej strategii w materiałach edukacyjnych przeznaczonych dla najmłodszych. Autorka opisała m.in. proces projektowy, który doprowadził ją do efektu finalnego – obrazkowej książki cyfrowej dla dzieci o mikroplastiku w formie strony internetowej. Publicznej obronie pracy doktorskiej towarzyszyła wystawa na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Autorka: Natalia Uryniuk
Promotor: prof. dr hab. Sławomir Witkowski, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku;
Promotor pomocniczy: dr Zbigniew Mańkowski, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Recenzenci:
prof. dr hab. Andrzej Banachowicz, Uniwersytet Artystyczny im. M Abakanowicz w Poznaniu;
prof. dr hab. Maciej Buszewicz, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
Publiczna obrona rozprawy doktorskiej: 18 października 2022
Czas trwania wystawy: 14–24.10.2022
Miejsce wystawy oraz obrony: Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Cykl warsztatów podczas Festiwalu Estrada Poznańska, Poznań

Kolejne kolorowe bałtyckie zwierzątka wyszły spod rąk dzieci, tym razem nad malowniczymi miejscami w Poznaniu. Dzieci stworzyły drewniane plakietki z bałtyckimi zwierzakami. Spraye (ekologiczne) do ozdabiania plakietek stanowiły dużą atrakcję dla młodych adeptów sztuki. Dzieci dowiedziały się, że woda, która płynie w rzekach łączy się z innymi zbiornikami wodnymi i w dużej części z Morzem Bałtyckim. Jak traktujemy rzeki ma pośrednio wpływ na Bałtyk. Plakietki mogą być przez uczestników warszatów zabrane na plaże w wakacje lub użyte jako ozdoba pokoju na przykład do doniczki. Po skończonych warsztatach wspólnie wykonaliśmy taniec ławicy ryb.

Prowadząca: Natalia Uryniuk, wsparcie Julia Szmyt (Fundacja Mały Dom Kultury)
Organizator: Estrada Poznańska w Poznaniu
Miejsce: Poznań Kiekrz, Antoninek, Szczepankowo
Czas: lipiec 2022

Warsztaty "Co skrywają głębiny Morza Bałtyckiego nocą?" w Minitece, Sopot

Czy są zwierzęta, które świecą nocą? Jeśli tak, to które? Podczas warsztatów puściliśmy wodze fantazji na temat podwodnego, bałtyckiego świata i wyobraziliśmy sobie, że bałtyckie ryby oświetlają nocą podwodne głębiny. Powstały ciekawe prace, a prawdziwy efekt mogliśmy podziwiać, gdy użyliśmy lampy UV przy zgaszonym świetle w bibliotece. Pojawił się odgłos westchenienia "ach" i wszystkie dzieci nagle poczuły potrzebę posiadania takiej lampy, żeby podziwiać swoje dzieła po powrocie do domu.

Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: Miniteka - biblioteka w Sopocie
Miejsce: Sopot
Czas: 29 czerwca 2022

Warsztaty "Co jest na końcu morza?" podczas 16. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, Gdańsk

Podczas Bałtyckich Spotkań Ilustratorów wybraliśmy się w rejs. Naszym celem było dopłynięcie do końca morza. Uff, zrealizowaliśmy nasz ambitny plan! Uwierzycie? Zobaczyliśmy cudowne ryby i inne fantastyczne istoty. Podczas warsztatów stworzyliśmy w interesującej technice wydrapywania ilustrowany atlas niezwykłych stworzeń, które żyją w morskiej krainie tuż za krawędzią morskiej mapy. Niestety nawet tam dotarł mikroplastik. On zagraża zwierzętom, a to właśnie my możemy je uratować!

Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: Festiwal 16. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów - Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Miejsce: Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Czas: 24 października, 2021

Warsztaty "Co skrywają głębiny Morza Bałtyckiego nocą?" w Kluboksięgarni Badet, Warszawa

Młodzi miłośnicy Morza Bałtyckiego na samym początku warsztatów w ramach inspiracji bałtyckim światem zobaczyli zdjęcia oraz ilustracje zwierząt na rzutniku. Zostały również pokazane ilustracje z książki Balticarium, wydanej przez Wydawnictwo Wytwórnia. Prowadząca Natalia Uryniuk opowiedziała o pracy ilustratora i ciekawostkach związanych z powstaniem projektu i książki Balticarium. Pani Kamila z Badetu zadawała dzieciom pytania i padały ciekawe odpowiedzi!
Następnie każdy uczestnik warsztatów został wyposażony w kartkę papieru z której wyciął własny szablon kształtów ryb i innych bałtyckich zwierząt. Następnie wypełnialiśmy za pomocą farby fluorescencyjnej i gąbki wnętrza szablonów przykładając szablon do kartki. Skrawki brystoli (pozostałości po szablonach) zostały przetworzone do stworzenia mniejszych bałtyckich zwierząt i roślinności. Wycięte ilustracje wszystkich dzieci zostały razem przyklejone do dużego czarnego brystolu, tworząc w ten sposób wspólną pracę. Dzieło zostało umieszczone w magicznej szafie w Kluboksięgarni Badet. Dzieci wchodziły pojedynczo do szafy i doznawały olśnienia! Farby luminescencyjne używane podczas pracy dały dzieciom dużo frajdy podkreślając detale, które świeciły w ciemności. Efekt był magiczny!
 
Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: Badet Kluboksięgarnia w Warszawie w ramach programu „Eskapady literackie. Warsztaty podróżnicze w księgarni Badet”
Miejsce: Badet Kluboksięgarnia w Warszawie
Czas: 18 września, 2021
 

Warsztaty dla przedszkolaków i starszaków podczas Festiwalu Haczyk, Gliwice

Podczas Festiwalu Haczyk w Gliwicach była masa fantastycznych atrakcji wokół książek podróżniczych! Balticarium też miało swój wkład w tworzenie festiwalu, ponieważ oprócz wystawy, zostały także poprowadzone przez Natalię Uryniuk dwa warsztaty - dla młodszych i starszych dzieci.

Grupa przedszkolna swtorzyła podwodny świat w dużym formacie. Po prezentacji i omówieniu zdjęć i ilustracji bałtyckich stworzeń, dzieci zostały wyposażone w duże pędzle i wiaderka z farbą. Na połączonych brystolach stworzyliśmy wspólnie z rodzicami podwodny świat. Zwierzęta Bałtyku zostały przedstawione tym razem w skali makro. Duże pędzle dały dzieciom dużo frajdy tworząc roślinność Bałtyku. Wycięliśmy (z pomocą dorosłych) szablony kształtów ryb i innych bałtyckich zwierząt. Następnie sprayowaliśmy farbą wnętrza szablonów. Ale była zabawa! Efekt prac był bajkowy.

Starszaki z klas 1-3 stworzyły grafiki na płóciennych torbach. Wcześniej uczestnicy warsztatów zostali zaznajomieni przez prowadzącą z problemem mikroplastiku i zobaczyli w ramach inspiracji plakaty studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Sprayami do tkanin i z użyciem autorskich szablonów wykonali grafiki na gotowych torbach. Ilustracje przedstawiały proekologiczne hasła przeciwko mikroplastikowi, który zagraża zwierzętom morskim. Wcześniej wykonaliśmy próby szkicowe na dużym brystolu. Każdy uczestnik zabrał torbę do domu i może ją dumnie nosić.

Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
Miejsce: Biblioteka Centralna MBP w Gliwicach
Czas: 11 września, 2021

Wystawa podczas Festiwalu Haczyk w Bibliotece Centralnej MBP, Gliwice

"Chcesz oderwać się od wszystkiego i wyruszyć w podróż do miejsca, w którym przeżyjesz wielką przygodę? Nie zawsze można po prostu spakować plecak i wyjechać. Wtedy z pomocą przychodzi książka, dzięki której możesz odwiedzić najdalsze zakątki świata i to bez wychodzenia z domu!" – właśnie tak organizatorzy czwartej odsłony „Haczyka – gliwickich spotkań literackich” zapraszali na wydarzenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach jesienią 2021 roku. W ramach festiwalu odbyła się wystawa oraz warsztaty Balticarium skierowane do młodszych i starszych adeptów podróżowania (również palcem po mapie). Podczas wystawy można było zobaczyć ilustracje z książek Balticarium wyd. Wytwórnia oraz Skok przez Bałtyk wyd. Widnokrąg, a także animację przygotowaną w ramach projektu Balticarium przedstawiającą bałtyckie zwierząta. Wystawa była interaktywna - można było pokolorować ilustracje z książek, pobawić się sensorycznie muszelkami, piaskiem i masą kinetyczną, poleżeć na poduszkach i popatrzeć jak ilustrowane zwierzątka unoszą się pod sufitem. Była nawet strefa relaksu z leżakami – czyżby Bałtyk zawitał w Gliwicach?

Arysta: Natalia Uryniuk
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
Miejsce: Biblioteka Centralna MBP w Gliwicach
Czas: 1 do 30 września, 2021

Wystawa i warsztaty "Podróż w głąb Morza Bałtyckiego" podczas finału 10. Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki”, Bydgoszcz

Wskoczmy do Bałtyku i zobaczmy co się w nim kryje! Czy na pewno znamy wszystkich mieszkańców podwodnego świata? Kur diabeł, lisica i morświn to tylko niektórzy z nich. Ilustratorka, Natalia Uryniuk, opowiedziała dzieciom o fantastycznych bałtyckich zwierzętach, które można było zobaczyć na wystawie w Bibliotece, a potem wyruszyli we wspólną podróż w głębiny Bałtyku, gdzie dzieci mogły odkryć i stworzyć własny podwodny świat. Ilustracje pokazywane na wystawie pochodzą z książek "Balticarium" wyd. Wytwórnia oraz "Skok przez Bałtyk" wyd. Widnokrąg. Dzieci zostały wyposażone w mopy i wiaderka z farbą. To wywołało spore zdziwienie na twarzach młodych adeptów sztuki. Jak to? Będziemy sprzątać, zamiast malować? Okazało się, że mopy posłużyły za duże pędzle i dały dzieciom dużo frajdy tworząc zwierzęta i roślinność Bałtyku. Pędzle prosto z marketu budowlanego były potrzebne do uszczegółowienia malarskich realizacji. Oprócz tego były spraye, a wiadomo – gdzie spraye, tam zabawa!

Artystka i prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: 10. Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki” w Bydgoszczy
Miejsce: Biblioteka Londynek w Bydgoszczy
Czas: 4 września, 2021