Pamiątki Epoki Plastiku – rzeźby Filipa Til

SZTUKA

Filip Til jest młodym artystą, absolwentem poznańskiej uczelni School of Form, specjalności Domestic Design. Patrząc na fakty, że średnia długość życia torebki plastikowej to 5 min, a jej długość rozkładania to nawet 400 lat, postanowił stworzyć kolekcję rzeźb o proekologicznym wydźwięku. Plastik nazywa kamieniem XXI wieku, który zastępuje marmur, czy piaskowiec, stąd pomysł na użycie go jako surowca do swoich prac.

"Mieszkam obok parku narodowego i nawet tam znajduję plastikowe odpady. Obserwacje zainspirowały mnie do poruszenia tematu zrównoważonego rozwoju, a także odpowiedzialności za środowisko. Tworząc zestawienie danych, chciałem pokazać, że powinniśmy uczyć się od siebie nawzajem i wspierać w rozwiązywaniu wspólnego, globalnego projektu" –  tak mówi artysta na temat swojej kolekcji rzeźb Pamiątki Epoki Plastiku. 


Polska

Rzeźby im większa tym wskazuje na większe zużycie plastikowych toreb w ciągu roku w przeliczeniu na mieszkańca. Niestety, rzeźba, która przedstawia statystyki na temat Polski, która jest symbolem zużycia 360 foliówek rocznie przez jednego obywatela Polski jest jedną z większych rzeźb, ponieważ składa się aż z 7 kg plastiku. W porównaniu rzeźba odnosząca się do Finlandii składa się z 4 toreb foliowych.


Włochy

Rzeżby przedstawiają zużycie plastikowych toreb statystycznego mieszkańca Włoch, Polski, Litwy, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Niderlandów, Niemiec, Czech, Szwecji i Finlandii. Dzięki temu można porównać zużycie i brać przykład od obywateli krajów, którzy mają bardziej ekologiczny wpływ na środowisko.


Szwecja

Do zastanowienia – ile by ważyła rzeźba na podstawie Twojego rocznego zużycia plastikowych toreb? Oblicz. Jedna torebka foliowa waży około 20 g.

 

ŹRÓDŁA​

1. https://www.sof.edu.pl/pl/

2. https://papaya.rocks/pl/news/pamiatki-z-epoki-plastiku

3. https://www.whitemad.pl/rzezby-z-odzyskanego-plastiku/

 

 

AUTORKA

Tamara Uryniuk

pasjonatka sztuki współczesnej

Jej krąg zainteresowania to sztuka i wzornictwo drugiej połowy XX wieku oraz XXI wiek. Szczególną uwagę poświęca ekologii i życiu w zgodzie z naturą.