Książka

Najnowsza książka!

Szwedzkie wydanie "Skok przez Bałtyk"


Plażowa piłka rzeczywiście skoczyła przez Bałtyk do Szwecji!

Z radością ogłaszamy, że książka "Skok przez Bałtyk" wydana w 2011 roku przez Wydawnictwo Widnokrąg doczekała się szwedzkiego wydania. Publikację współfinansowo ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Creative Europe.

Wydawnictwo: Punkt förlag
Autorki: Monika Milewska - tekst, Natalia Uryniuk - ilustracje, Magdalena Fronczak - tłumaczenie
Rok wydania: 2023
Gdzie można kupić: Punkt förlag​

 

Kup książkę

Przygody piłki w książce "Skok przez Bałtyk"


Fascynująca wyprawa nad polskie morze, a nawet dalej, hen, hen w głębiny. Czas na morrrskie opowieści!

Ania spędza wakacje na plaży nad Bałtykiem. Dziewczynka ma wspaniałą wyobraźnię, więc w jej głowie wszystko wokół ożywa. Czasem słyszy głos wiatru, a innym razem – znanych aktorek z magazynu, który czyta mama. I wcale się nie nudzi, bo, co chwilę znajduje w piasku ciekawe znaleziska. A to muszlę w kształcie serca, w której – jak się okazuje – mieszka zakochany małż, Rogowiec Bałtycki, a to Omułka, a to ślimaczka. Jej mama jest biologiem, więc zna odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące nadbałtyckiej fauny i flory, mimo że Ania zadaje naprawdę wiele pytań, a do rozmowy czasem wtrącają się wspomniane aktorki.

Gdy w pewnym momencie silniejszy podmuch wiatru porywa piłkę Ani, czytelnik razem z nią rozpoczyna podróż przez morskie wody… Ciekawe, czy dotrze na drugą stronę? A może jeszcze dalej? I kogo spotka na swojej drodze?

Książka Skok przez Bałtyk jest owocem współpracy dwóch gdańszczanek, Moniki Milewskiej i Natalii Uryniuk. Obie silnie związane z morzem, zafascynowane jego mieszkańcami i tajemnicami stworzyły opowieść, która uwodzi zarówno tekstem, jak i obrazem już od pierwszych stron. Lekka, pełna morskich ciekawostek, małych i dużych stworzeń oraz słownych gagów opowieść ukazuje środowisko polskiego morza jako fascynujący świat, który ma do zaoferowania o wiele więcej, niż słoneczne i morskie kąpiele, zachęca do odkrywania nieznanego i puszczenia wodzy wyobraźni.

Wydawnictwo: Widnokrąg
Autorki: Monika Milewska - tekst, Natalia Uryniuk - ilustracje
Rok wydania: 2021
Gdzie można kupić: Wydawnictwo Widnokrąg

Kup książkę

Ilustrowany album o Bałtyku "Balticarium"


Dlaczego Bałtyk jest zimny i słodki? Co to jest fitobentos? Jak wygląda omułek i ostrygojad? Kto wymyślił kosz plażowy? Balticarium to ilustrowany album o Morzu Bałtyckim, o bałtyckich zwierzętach, roślinach, portach, latarniach, tajemnicach skrytych na dnie, ale też ekologicznych zagrożeniach.  Odwiedzimy miasta, plaże i warte uwagi miejsca nadbałtyckich państw: Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Rosji, Łotwy i Litwy. Poznajmy nasze morze i doceńmy jego niepowtarzalny urok. Szczególnie teraz, gdy Bałtyk i cała planeta woła o pomoc.

Książka Balticarium jest już dostępna w wybranych księgarniach stacjonarnych i online.

Wydawnictwo: Wytwórnia
Autorka: Natalia Uryniuk
Redakcja: Anna Krasucka
Rok wydania: 2019
Gdzie można kupić: Wydawnictwo Wytwórnia


Kup książkę

Książka "Balticarium - morskie zabawy"

Książka rozbudza w młodym czytelniku ciekawość morskich głębin. Dzięki ilustracjom w niej zawartym dziecko poznaje interesujące zwierzęta żyjące w Morzu Bałtyckim. Uczy się biologii morza poprzez zabawę i staje się pasjonatem Bałtyku.

W tej interaktywnej książce dzieci oglądają kamuflujące się stornie, czytają, kim jest kur diabeł, przytulają się do foki, dowiadują się, która ryba jest najlepszym tatą na świecie lub jak to możliwe, że zmieraczek plażowy lubi sprzątać plaże. Świat i zwierzęta inspirują, budzą skojarzenia i uruchamiają wyobraźnię. Umieszczone w książce zadania wciągają młodych czytelników do pasjonującej zabawy ze zwierzętami. Dzieci oglądając ilustracje, rysując i wypełniając ćwiczenia, stają się współtwórcami tej książki! Zabierając książkę na plażę, przeżyją wspaniałą przygodę. Rodzice czytając ją z pociechami mają wiele chwil świetnej zabawy! Twórcze zadania rozwijają kreatywność dziecka oraz ich wyobraźnię. Wysokiej jakości ilustracje, typografia oraz skład graficzny wpływają pozytywnie na kształtowanie poczucia estetyki młodego czytelnika.

Książka jest oparta na ilustracjach i poprzez obrazki komunikuje się z dzieckiem. Tekst jest sprowadzony do minimum, ponieważ jest przeznaczony dla małych dzieci.

Celem książki jest pokazanie dzieciom, że należy być otwartym, interesować się morskimi zwierzętami, poznawać świat, dbać o żyjątka i myśleć ekologicznie. Autorka książki ma nadzieję, że publikacja zainteresuje dzieci odkrywaniem morskiego świata i będzie fantastyczną przygodą!

Tekst i ilustracje: Natalia Uryniuk
Publikacja: 2018

Książka została dofinansowana w ramach programu „Po stronie natury”, którego partnerami są: Żywiec Zdrój, Lasy Państwowe, PTTK, Fundacja Ekologiczna ARKA.

Pobierz ebook

Autorka

Natalia Uryniuk

artystka, ilustratorka

Doktor sztuki - dyplom uzyskany w 2022 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, promotorem pracy jest prof. Sławomir Witkowski. Dyplom magisterski obroniony w 2014 r. w pracowni prof. Janusza Górskiego i dr Anity Wasik. Zajmuje się malarstwem i grafiką, ilustruje książki, projektuje ubrania. Autorka projektu artystyczno-edukacyjnego w 9 językach Balticarium.com na temat zwierząt Morza Bałtyckiego, który otrzymał wyróżnienie w konkursie Kampania Społeczna Roku, patronat honorowy Rzecznika Praw Dziecka oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artystka otrzymała nagrodę m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium „Młoda Polska”. Studiowała także w Portugalii jako stypendystka Escola Superior Artística w Porto. Jej prace są pokazywane na licznych wystawach, między innymi w galeriach w Singapurze, Kairze, Berlinie, Hong Kongu, Porto, Pekinie oraz licznych miastach w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje indywidualna wystawa w prestiżowej Galerii Kordegarda w Warszawie. Autorka ilustracji do książek dla dzieci: „Zabaw się w Gdańsku”, „Na Tropach Kaszub”, "Ping i Pong", „Balticarium – bałtycki zeszyt ćwiczeń”, „Balticarium – morskie zabawy”, "Balticarium" oraz "Skok przez Bałtyk". Album "Balticarium" stanowi ilustrowane kompendium wiedzy o Bałtyku i został wydany w 2019 r. przez wydawnictwo Wytwórnia. Książka "Skok przez Bałtyk" jest opowieścią Moniki Milewskiej o plażowej piłce, która poznaje bałtyckie zwierzęta. Jest to najnowsza publikacja wydana w ramach projektu Balticarium przez wydawnictwo Widnokrąg w 2021 roku, a w Szwecji w 2023 roku przez Punkt förlag. Prywatnie Natalia jest mamą Mikołaja - małego cukiernika i ogrodnika. Jej celem jest rozbudzenie w dzieciach ciekawości świata i chęci niesienia pomocy innym.

portfolio

facebook