Zwierzęta

Co mieszka w Morzu Bałtyckim?

Babka piaskowa „Niewidka”

Czy chcielibyście mieć pelerynę niewidkę i móc pobawić się z przyjaciółmi w chowanego? Ciekawe, jak by Was znaleźli! Niemożliwe?! Aha, a jednak! Jest taka ryba, lekko przezroczysta i na imię jej babka piaskowa. Pseudonim „Niewidka”. Tę małą rybkę można jednak zauważyć, ponieważ ma czarne plamki na boku. Policzmy ile ich jest: 1, 2, 3, 4… aż do 10!

więcej

Belona „Zielona”

Gdyby ktoś chciał się przebrać na Halloween za szkieletora belony, zrobiłby tym duże zamieszanie! Dlaczego? Szkielet tej ryby jest zielony! Z tego powodu nasza belona ma pseudonim „Zielona”. Jej buzia jest wydłużona i zakończona ostrymi ząbkami. Wygląda to jak dziób ptaka!

więcej

Chełbia modra „Galaretka”

Ciało tej meduzy jest galaretowate i przejrzyste, ponieważ składa się aż w 98% z wody. Stąd daliśmy jej pseudonim „Galaretka”. Buzia służy chełbii nie tylko do jedzenia. Kiedy chełbia nie może zjeść całego obiadu, wydala go tym samym otworem. „Galaretka” parzy swoich wrogów w celu obrony i aby zdobyć pożywienie. Na szczęście nam nic złego nie zrobi. Jej jad jest dla nas niegroźny.

więcej

Ciernik „Kat”

Ta mała rybka lubi eksperymentować z fryzurą i jest fanką irokeza. Jak to możliwe? Ciernik na grzbiecie ma trzy ruchome kolce oraz parę kolców na brzuchu i z boku ciała.

więcej

Dobijak „Długasek”

Ta ryba jest dłuuuga i chuda - dorasta do 28 cm. Ma dwa wyraźne ostre ząbki. Na jej ciele znajdziesz dużo fałdek. Jest bardzo podobna do innej rybki - tobiasza. W odróżnieniu od niego ma czarną plamkę na boku pyszczka.

więcej

Dorsz „Elegancki wąsik”

Czy sprawdzaliście, jak byście wyglądali, gdybyście mieli wąsy? Jest taka elegancka i okazała ryba, która ma wąsik na podbródku. Ogromna paszcza u naszego „Eleganckiego wąsika” świadczy o zamiłowaniu do drapieżnego trybu życia. Ta duża ryba jako czternastoletni staruszek osiąga długość do 120 cm. Dorsz żyje do dwudziestu lat! „Elegancki wąsik” uwielbia, jak jest zimno, więc pływa w głębokich otchłaniach Bałtyku.

więcej

Foka szara „Słodziak”

To największa foka w Bałtyku. Panowie foki są dużo więksi i ciężsi od pań fok. Łatwo rozpoznacie, kto jest kim. Pysk foki jest wydłużony jak u pieska, a grzbiet ciemniejszy od brzucha ­– szary, w małe, ciemne plamy. Foka szara uwielbia zajadać się rybami.

więcej

Garnela „Czarne oko”

Ta przezroczysta krewetka ma wiele brązowych kropek na ciele. Ma duże, czarne oczy, umieszczone blisko siebie na krótkich słupkach. Jego przednia para rąk jest mu bardzo pomocna, a na ich końcach są ruchome pazurki. Garnela „Czarne oko” to częsty mieszkaniec piasków blisko brzegu.

więcej

Kaczka krzyżówka „Modnisia”

Kwa kwa kwa! Kto tak hałasuje? Ach, to kaczka krzyżówka! Ta „Modnisia” przyozdobiła swoje nogi w kolor pomarańczowy i się popisuje. Kaczka zamieszkuje jeziora i stawy, a zimą przeprowadza się z rodziną na brzegi Bałtyku. Tam przywiązuje się do konkretnego miejsca i przebywa w jego okolicach od września do maja.

więcej

Krab wełnistoszczypcy „Azjata”

To największy bałtycki skorupiak, który posiada masywny pancerz. Przednie ręce są uzbrojone w szczypce, które u panów krabów są silnie owłosione i wyglądają jak rękawiczki z futerka. Skąd u niego takie wojenne nastawienie? Krab wełnistoszczypcy lubi się rządzić i wypiera inne skorupiaki z miejsc, w których się znajduje. Niezły z niego rozbójnik! Z zapałem niszczy sieci rybackie i rośliny wodne.

więcej

Krewetka bałtycka „Nocka”

Bycie przezroczystym to nic trudnego dla naszych bałtyckich zwierzątek. Przed Wami kolejne zwierzę, które jest prawie niewidoczne.Krewetka bałtycka, bo o niej mówimy, to skorupiak niewielkich rozmiarów. Ma wyłupiaste oczka, szeroko ustawione na słupkach. Z przodu ręce krewetki są zakończone delikatnymi szczypczykami. Jaka gracja!

więcej

Kur diabeł „Brzydulek”

Kur diabeł to ryba, która do najpiękniejszych na świecie nie należy. Gdyby startowała w konkursie piękności, miałaby małe szanse na wygraną. Może z tego powodu w jej nazwie znajduje się słowo „diabeł”. Jest to drapieżna ryba bez łusek. Ma ogromną głowę z sześcioma kolcami na górze i kilkoma bocznymi. W Bałtyku żyje do siedmiu lat i dorasta maksymalnie do 33 cm.

więcej

Łabędź niemy „Kochaś”

Czy wiesz, że łabędź niemy to największy ptak bałtycki? Jest ogromny! Często możemy go spotkać w miejskich parkach, pływającego dumnie po stawach. Nasz „Kochaś” lubi ciemne obuwie, więc jego nogi są czarne. Gdy Panu łabędziowi spodoba się Pani łabędź, stroszy piórka. Jak rozpoznać czy łabędź, którego widzimy jest dorosły? Jeżeli nie jest dzieckiem, ma dużą, czarną plamę na górze pomarańczowego dzioba.

więcej

Lisica „Słodki nosek”

Lis w Bałtyku? Ale numer! Ta ryba ma charakterystyczny nosek i liczne, krótkie wąsiki na brodzie. Woli chłodne wody, ale blisko brzegu i z piaszczystym dnem.

więcej

Łosoś „Różowy król”

Ta majestatyczna ryba osiąga rozmiary ponad 1 metra! Ma srebrne łuski na ciele, a czarne plamki pokrywają jego grzbiet. Gdy się do nas uśmiecha, pokazuje w środkowej części buzi piękny szereg ząbków. Dużych rozmiarów, porządnie uzębiona paszcza mówi nam o drapieżnym trybie życia łososia.

więcej

Małgiew piaskołaz „Nieśmiałek”

Och! Jaka duża muszla! To największy małż w Bałtyku - o długości muszli do 7 cm. Jego muszla jest gruba, ale krucha. Ma podłużnie owalny kształt, a koniec lekko otwarty, ponieważ rurka wychodząca z muszli nie mieści się w niej.

więcej

Mewa śmieszka „Sprzątaczka”

Ta mała blondyneczka to mewa śmieszka. Wiosną i latem farbuje włosy na czarno. W ciągu sierpnia prawie wszystkie czarne pióra wypadają i tylko w okolicy ucha pozostaje ciemna plamka. Młode mewki wyróżniają się wyjątkowym wzorem widocznym na otwartych skrzydłach. Mewa lubi jaskrawoczerwony kolor, dlatego ma swój słodki dziób i nogi w tym odważnym kolorze. Jej głos nie przypomina śpiewu, a głośne: "krrrije kaka kern" oraz "ko gag gre".

więcej

Morświn „Tłuścioszek”

Czy wiecie, że w Bałtyku pływa kuzyn delfina? Morświn jest od niego mniejszy, dorasta zaledwie do 180 cm. Jego opływowe ciało jest wspaniale przystosowane do życia w wodzie. Morświn ma czarny grzbiet, szare boki i biały brzuszek. Ach, popatrzcie, jaką ma płetwę! Przepiękna! Morświn lubi mieć gładką i jędrną skórę, dlatego jego ciało jest nieowłosione i z grubą warstwą tłuszczu. Ten „Tłuścioszek” lubi bawić się sam ze sobą lub tylko z najbliższymi morświnami. Jest bojaźliwy. Morświn nie przywiązuje się do człowieka jak jego kuzyn delfin, dlatego nie daje się namówić na życie w niewoli.

więcej

Nereida „Długopis”

To zwierzątko jak na swoją grupę ­wieloszczetów ma najdłuższe ciało. Gdybyśmy je wyprostowali, to jest prawie tak długie jak długopis. Jego małe nóżki zawierają dość długie szczecinki.

więcej

Omułek bałtycki „Przyjaciel”

Ta ciemna muszla osiągająca długość 2-5 cm to omułek bałtycki. Obie połówki muszli połączone są niemal bez ząbków. Omułek wytwarza nici, dzięki którym potrafi przyczepiać się do twardych rzeczy. Jego uwielbianymi miejscami są skaliste i kamieniste dna.

więcej

Ostropłetwiec „Plamka”

Czy to wąż? Nie, to ryba – ostropłetwiec! Jego ciało jest długie jak zeszyt. Nasza wężowata rybka wyciąga ku górze swoje usteczka tak, jakby chciała Wam dać buzi. Jest wyjątkowa, ponieważ jej płetwa na grzbiecie ciągnie się prawie przez całe ciało. Wzdłuż grzbietu widzicie 9-13 okrągłych, czarnych plamek. Może nadamy jej ksywkę „Plamka”? Co Wy na to?

więcej

Ostrygojad „Trzy palce”

Wygląda jak gołąb, ale ma czarno-białe piórka. Jaki dostojny u niego kolor dzioba i nóg – czerwony! Ten ptaszek ma po trzy paluszki na nogach, są one częściowo połączone ze sobą. A Wy ile macie palców?

więcej

Pąkla „Tulipanek”

Wyjątkowy skorupiak. Pąkla ma pancerzyk z sześciu części, a od góry przykrywkę rozsuwającą się na boki. Wygląda przez to jak kwiat. Nazwijmy ją „Tulipanek”. Jej nóżki są zamienione na pięknie kręcące się wąsy. Służą one do jedzenia, a przy okazji oczyszczają wodę. Jest mała, ma tylko 1,5 cm. Jaki ma kształt? To zależy, czy pąkla żyje blisko innych. Jeżeli lubi samotność i mieszka sama, jest szeroka i niska. Jeżeli mieszka z rodziną i jest blisko nich, jest chuda i wysoka, ponieważ żyje w ścisku. W miarę wzrostu zostawia w tyle swoich słabszych krewnych i pnie się w górę.

więcej

Podwój wielki „Olbrzym”

Ale ogromny robal! Nic dziwnego, podwój wielki to największy skorupiak w Bałtyku - o długości do 8 cm. Nasz „Olbrzym” ma spłaszczone ciało o malutkiej główce. Z tyłu ciała widzimy gruby odwłok, czyli pupę, zwężającą się na końcu.

więcej

Rogowiec bałtycki „Różowy”

Mały małż o jasnej i błyszczącej muszli. Jego najlepszą zabawą jest chowanie się w dnie i wystawianie na powierzchnię dna tylko dwóch czubków swoich rurek. Tymi rurkami szuka jedzenia. „Różowy” stworek filtruje wodę i czuje się jak ryba w wodzie na dnie mulistym.

więcej

Rybitwa „Kolorek”

Rybitwa to ptak o pięknych, wąskich skrzydłach. Ten ptaszek lubi zabawę w kolory. Główkę ma czarną, ale zimą czoło zmienia kolor na biały. Jego dziób jest czerwony, często z czarnym czubkiem, ale zimą cały brązowy. Jedynie jego krótkie nogi pozostają czerwone. Nazwiemy rybitwę „Kolorkiem”? Rybitwa ma ogonek pięknie otwarty, żeby pokazać swoją elegancję. Na karaoke ten ptak śpiewa najgłośniej. Jak tylko coś mu się spodoba, krzyczy: " kirri-kirri-kirri" lub "krek-krek-krek".

więcej

Sercówka „Zakochana”

Och, to jest zakochany małż! Czemu? Gdy złożymy dwie połówki jego muszli, utworzą one kształt serca. Nasza „Zakochana” lubi płytkie dno Bałtyku. Żadne zanieczyszczenie wody jej niestraszne. Dorosła sercówka żyje na dnie, małe są spotykane, jak bawią się ze sobą na roślinach, czasami przyczepione zrobionymi przez siebie nićmi.

więcej

Skarp „Okrąglusek”

Jest to duża i drapieżna ryba. W Bałtyku jej płaskie ciało może mieć nawet 60 cm. Gdybyście chcieli je obrysować nie licząc ogona, wyszłoby Wam koło!

więcej

Śledź „Sreberko”

Co tak się mieni w wodach Bałtyku? Czy to jest jakiś skarb? Diadem księżniczki? To śledź! Ma srebrne łuski, więc błyszczy blisko tafli morza. Łatwo je gubi.

więcej

Stornia „Ostra”

Stornia to ryba, która lubi się kamuflować i leży na jednym boku. Większość storni woli lewą stronę, ale są też miłośnicy prawego boku. W Bałtyku stornia ma długość 20-30 cm. Jej inna nazwa to flądra. Stornia to rybka odporna na zanieczyszczenia olejem.

więcej

Szprot „Witaminka”

Mała rybka, bardzo podobna do śledzia. Gdybyście chcieli przesunąć palcem po jej brzuszku od ogona ku buzi, wyczujecie, że ma ostro zakończone łuski. Jej płetwa na grzbiecie znajduje się w trochę innym miejscu.

więcej

Tasza „Ssawka”

Czy ta ryba uprawia boks? Ma powyginane i niezgrabne ciało, jakby dopiero wyszła z bokserskiego ringu. Nie... To tasza! Ona ma nietypową urodę. Na brzuszku ma przyssawkę, dzięki której może mocno przylegać do kamieni lub dużych glonów. Nadajmy jej więc ksywkę „Ssawka”.

więcej

Wężynka „Wstążeczka”

Co to za ogonek? To rybka! Wygląda jak „Wstążeczka”. Nasze wężykowate zwierzątko osiąga długość do 30 cm. Nazywa się wężynka. Ma płetwę na piersi zanim dorośnie. Wężynka nie posiada płetwy na ogonku i w ten sposób różni się od podobnej do niej igliczni.

więcej

Wodożytka bałtycka „Maleństwo”

Ten ślimaczek jest jednym z najmniejszych w Bałtyku. Jego muszelka ma tylko 3 mm wysokości. Muszla skręca się fikuśnie. Przód ryjka wodożytki jest biały i często ma dwie plamki. Dalsza część ryjka jest w czarne plamy.

więcej

Zmieraczek plażowy „Skarbek”

Ten skorupiak ma okazałe czułki. Zmieraczek ma około 2 centymetry długości. Najpiękniejsze miejsce dla niego to wilgotny piasek na cichej plaży. Unika tłumów ludzi. W ciągu dnia chowa się w piasku, pod wyrzuconymi na brzeg kawałkami drewna i wodorostami. Gdy zobaczy słońce, ucieka, szybko skacząc. Szuka schronienia przed światłem. Jak odnaleźć ukrytego zmieraczka? Poszukajcie w piasku małe otworki. To tam najprawdopodobniej nasz zmieraczek przebywa.

więcej

Źródło

Opisy stworzone na podstawie atlasu „Świat zwierzęcy Bałtyku” Ludwika Żmudzińskiego, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne 1990 r.