Babka piaskowa „Niewidka”

Czy chcielibyście mieć pelerynę niewidkę i móc pobawić się z przyjaciółmi w chowanego? Ciekawe, jak by Was znaleźli! Niemożliwe?! Aha, a jednak! Jest taka ryba, lekko przezroczysta i na imię jej babka piaskowa. Pseudonim „Niewidka”. Tę małą rybkę można jednak zauważyć, ponieważ ma czarne plamki na boku. Policzmy ile ich jest: 1, 2, 3, 4… aż do 10!

„Niewidka” uwielbia kąpać się w ciepłej wodzie. Najczęściej ją spotkamy w szybko nagrzewających się płytkich wodach Zatoki Puckiej. Jest bardzo rodzinna i lubi pływać z innymi babkami. Taka grupa ryb pływających razem nazywa się ławica. Niestety babka piaskowa może swoich bliskich zaprosić tylko na swoje pierwsze urodziny. Żyje bardzo krótko. Oprócz babki piaskowej są też inne babki. Na przykład babka mała, babka bycza (śniadogłowa) czy babka czarna.Ciekawostki

Wygląda na to, że pewien skorupiak o imieniu garnela, pseudonim „Czarne oko” zakochał się w babce piaskowej.  Tam, gdzie ona, tam i on. Nawet jest między nimi pewne podobieństwo: jego ciało też jest przezroczyste. Widać, że nie przeciwieństwa, a podobieństwa się przyciągają.

 

wiersz

RYBKA "NIEWIDKA"

W zatoce morza babka piaskowa,
wychodzi z piasku i w nim się chowa.
Ta szaro - żółta mała rybeczka,
boczki ma w kropki. Jak biedroneczka!


"Woda cieplutka, czysta i płytka"
- cieszy się babka - rybka ,,Niewidka".
Obok ławica rybek płynęła.
"Niewidka" z nimi w dal odpłynęła.