Co można zaprojektować ze starych sieci rybackich?

SZTUKA

Projektanci wykładzin tworząc, korzystają najczęściej z różnych rodzajów włókien, inspirują się otaczającym nas światem. W firmie Interface projektanci czerpią z natury m.in. stworzyli wykładzinę inspirowaną mchem, który porasta kostkę brukową. Włókna z których firmy wykładzinowe korzystają są najczęściej syntetyczne, firma Interface najczęściej korzysta z tych, które pochodzą z recyclingu. Żeby oczyszczać planetę z zalegających śmieci i tworzyć z nich nową wartość, firma Interface założyła w 2012 roku fundację Net-Works wraz we współpracy z Zoological Society of London. Fundacja wyławia zalegające dna oceanów sieci rybackie. Obliczono, że każdego roku do wód oceanów trafia ok. 640 000 ton odpadów tego typu. Firma Interface korzysta z przędzy nylonowej, która powstaje właśnie z wyłowionych sieci rybackich. Ten pomysł przynosi korzyści nie tylko planecie. Szacuje się, że aż ok. 2200 rodzin z lokalnych społeczności ma zapewnione stałe źródło dochodów. 

Priotytetem dla marki jest zrównoważony rozwój. Przez 24 lata marka była wierna swoim ideałom Mission Zero, w 2019 roku ogłosiła sukces - każdy kawałek podłogi tego producenta jest neutralny pod względem emisji CO2 w całym cyklu życia produktu. Fantastyczne jest wiedzieć, że niektóre firmy mają cel nie tylko biznesowy, ale również proekologiczny. Sukces akcji Mission Zero popchnął firmę do jeszcze ambitniejszego wyzwania – projektu Climate Take Back. Celem jest wdrażanie idei  przedsiębiorstwa, które działa nie tylko neutralnie dla środowiska, ale również ma swoją rolę w odwracaniu negatywnych zmian, jakie już zaszły w przyrodzie i globalnego ocieplenia. Zgodnie z ideą, powstał prototyp wykładziny, która zmniejsza ilość dwutlenku węgla w atmosferze.

Producent wydał poradnik dla innych firm - Lesson for the Future, możemy w nim przeczytać o doświadczeniu firmy w dążeniu do neutralizowania szkodliwego wpływu na otaczający nas świat. Filozofią firmy jest, żeby być przejrzystą i dzielić się swoją wiedz. Na stronie są dostępne raporty, plany i wyniki dotychczasowych działań. Wprowadzanie pozytywnych zmian w środowisku to nie jest zadanie dla jednej firmy. My wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za otaczający nas świat.

AUTORKA

Natalia Uryniuk

artystka, ilustratorka

Doktor sztuki - dyplom uzyskany w 2022 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, promotorem pracy jest prof. Sławomir Witkowski. Dyplom magisterski obroniony w 2014 r. w pracowni prof. Janusza Górskiego i dr Anity Wasik. Zajmuje się malarstwem i grafiką, ilustruje książki, projektuje ubrania. Autorka projektu artystyczno-edukacyjnego w 9 językach Balticarium.com na temat zwierząt Morza Bałtyckiego, który otrzymał wyróżnienie w konkursie Kampania Społeczna Roku, patronat honorowy Rzecznika Praw Dziecka oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artystka otrzymała nagrodę m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium „Młoda Polska”. Studiowała także w Portugalii jako stypendystka Escola Superior Artística w Porto. Jej prace są pokazywane na licznych wystawach, między innymi w galeriach w Singapurze, Kairze, Berlinie, Hong Kongu, Porto, Pekinie oraz licznych miastach w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje indywidualna wystawa w prestiżowej Galerii Kordegarda w Warszawie. Autorka ilustracji do książek dla dzieci: „Zabaw się w Gdańsku”, „Na Tropach Kaszub”, „Ping i Pong", „Balticarium – bałtycki zeszyt ćwiczeń”, „Balticarium – morskie zabawy”, „Balticarium”,  „Skok przez Bałtyk” oraz „Dziewiąta planeta”. Album „Balticarium” stanowi ilustrowane kompendium wiedzy o Bałtyku i został wydany w 2019 r. przez wydawnictwo Wytwórnia. Książka "Skok przez Bałtyk" jest opowieścią Moniki Milewskiej o plażowej piłce, która poznaje bałtyckie zwierzęta. Jest to najnowsza publikacja wydana w ramach projektu Balticarium przez wydawnictwo Widnokrąg w 2021 roku, a w Szwecji w 2023 roku przez Punkt förlag. Prywatnie Natalia jest mamą Mikołaja - małego cukiernika i ogrodnika. Jej celem jest rozbudzenie w dzieciach ciekawości świata i chęci niesienia pomocy innym.

portfolio

facebook