Co można zaprojektować ze starych sieci rybackich?

SZTUKA

Projektanci wykładzin tworząc, korzystają najczęściej z różnych rodzajów włókien, inspirują się otaczającym nas światem. W firmie Interface projektanci czerpią z natury m.in. stworzyli wykładzinę inspirowaną mchem, który porasta kostkę brukową. Włókna z których firmy wykładzinowe korzystają są najczęściej syntetyczne, firma Interface najczęściej korzysta z tych, które pochodzą z recyclingu. Żeby oczyszczać planetę z zalegających śmieci i tworzyć z nich nową wartość, firma Interface założyła w 2012 roku fundację Net-Works wraz we współpracy z Zoological Society of London. Fundacja wyławia zalegające dna oceanów sieci rybackie. Obliczono, że każdego roku do wód oceanów trafia ok. 640 000 ton odpadów tego typu. Firma Interface korzysta z przędzy nylonowej, która powstaje właśnie z wyłowionych sieci rybackich. Ten pomysł przynosi korzyści nie tylko planecie. Szacuje się, że aż ok. 2200 rodzin z lokalnych społeczności ma zapewnione stałe źródło dochodów. 

Priotytetem dla marki jest zrównoważony rozwój. Przez 24 lata marka była wierna swoim ideałom Mission Zero, w 2019 roku ogłosiła sukces - każdy kawałek podłogi tego producenta jest neutralny pod względem emisji CO2 w całym cyklu życia produktu. Fantastyczne jest wiedzieć, że niektóre firmy mają cel nie tylko biznesowy, ale również proekologiczny. Sukces akcji Mission Zero popchnął firmę do jeszcze ambitniejszego wyzwania – projektu Climate Take Back. Celem jest wdrażanie idei  przedsiębiorstwa, które działa nie tylko neutralnie dla środowiska, ale również ma swoją rolę w odwracaniu negatywnych zmian, jakie już zaszły w przyrodzie i globalnego ocieplenia. Zgodnie z ideą, powstał prototyp wykładziny, która zmniejsza ilość dwutlenku węgla w atmosferze.

Producent wydał poradnik dla innych firm - Lesson for the Future, możemy w nim przeczytać o doświadczeniu firmy w dążeniu do neutralizowania szkodliwego wpływu na otaczający nas świat. Filozofią firmy jest, żeby być przejrzystą i dzielić się swoją wiedz. Na stronie są dostępne raporty, plany i wyniki dotychczasowych działań. Wprowadzanie pozytywnych zmian w środowisku to nie jest zadanie dla jednej firmy. My wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za otaczający nas świat.

AUTORKA

Tamara Uryniuk

pasjonatka sztuki współczesnej

Jej krąg zainteresowania to sztuka drugiej połowy XX wieku oraz XXI wiek. Szczególną uwagę poświęca ekologii i życiu w zgodzie z naturą.