ARCHIWUM: Wystawa "Fale"

SZTUKA

artyści: Krzysztof Białowicz, Dorota Chilińska, Witold Chmielewski, Joanna Chołaścińska, Szymon Chyliński, Witold Jurkiewicz, Anna Kola, Wiesław Smużny, Arkadiusz Soroka, Radosław Staniec, Marian Stępak, Maria Szczodrowska, Tomasz Wlaźlak
kuratorka: Dorota Chilińska

Przeczytałam kiedyś zdanie, które miało tłumaczyć sens naszej egzystencji: „Kamień wpadając do wody nie wie, że zostawia fale”. Gdybym chciała opowiedzieć dokładnie o moim życiu, musiałabym, jak Marcel Proust, wymienić każdą w nim osobę, bo każda z nich przyczyniła się do zbudowania historii mojego życia, a co za tym idzie mnie samej. Ta fala, która powstaje wokół nas, nawet jeśli jest bardzo przypadkowa, potrafi czasami zamieniać się w morze, w splotach spotkań i historii. Są jednak osoby i doświadczenia wyjątkowe, które zawsze pamiętamy. Chciałabym, żeby ta wystawa odnosiła się do takich doświadczeń... Wystawę tworzy wspólnie pracująca grupa ludzi – w różnym wieku i z różnym doświadczeniem. Fale to również pokolenia i poglądy. Tworząc koncepcję wystawy, pomyślałam przede wszystkim o tym, co stanowi naszą codzienność, czyli o pracy nauczyciela. Moim zdaniem polega ona przede wszystkim na budowaniu relacji z drugim człowiekiem. Czasami wystarczy tylko być obok i czekać; to jest najtrudniejsze i bywa bardzo męczące. Cudownie, kiedy wraca jako dobra fala, nadaje sens temu, co robimy. Wiem jednak, że zawsze ten proces jest dwustronny – ucząc innych, uczymy się też sami. Chciałabym skupić naszą uwagę na tym właśnie wątku, jakim jest wzajemne oddziaływanie na siebie ludzi i zjawisk, czasem pozytywne, a czasem nie. Prace zostały stworzone specjalnie na tę wystawę. Każdy z nas wykorzystał swoją własną „soczewkę” do pokazania swoich doświadczeń, różne są też środki wyrazu, których używamy.

Wystawa pracowników Zakładu Plastyki Intermedialnej Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu składa się z naszych refleksji przełożonych na media, z którymi pracujemy.

(Dorota Chilińska, kuratorka wystawy)

Praca autorstwa Marii Szczodrowskiej i Radosława Stańca.

ORGANIZATOR

Galeria Sztuki Wozownia

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu prezentuje zarówno prace znanych współczesnych artystów – polskich i zagranicznych – jak również twórców, który są dopiero na początku ścieżki kariery. Stawiając na eksperyment i konsekwentne podważanie ustalonych hierarchii, skupia się na promowaniu młodych talentów. Właśnie to zapewnia galerii odrębne i znaczące miejsce na toruńskiej scenie artystycznej. Jako instytucja z bogatą tradycją (galeria istnieje od 1950 roku) Wozownia ugruntowała sobie także pozycję w skali ogólnopolskiej.

 

INFORMACJE

Wiek: bez ograniczeń
Organizator: Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu
Kontakt: tel. +48 56 622 63 39
Wstęp: 3/5 zł, wtorki i niedziele bezpłatnie
www: www.wozownia.pl