Ostrygojad „Trzy palce”

Wygląda jak gołąb, ale ma czarno-białe piórka. Jaki dostojny u niego kolor dzioba i nóg – czerwony! Ten ptaszek ma po trzy paluszki na nogach, są one częściowo połączone ze sobą. A Wy ile macie palców?

Pani ostrygojad i pan ostrygojad noszą takie same ubrania. Rozmawiają używając słów: "pluli julit" lub "kwiwiip", a pobudzone pokrzykują: "pit kwiip" lub „pit pit pit". Ostrygojada biegającego po plaży samemu lub w małych grupkach spotkacie o każdej porze roku. Jeżeli macie szczęście! Są duże szanse, że ostrygojad będzie zajęty skubaniem muszelek leżących na brzegu. Ukryte w nich są smaczne dla niego przekąski. Nazwa tego ptaszka może nas jednak zmylić. On wcale nie jada ostryg, woli delikatne omułki i inne małże.

Mama ostrygojad składa do dołku w piasku trzy jaja. Już jednodniowe dzieci opuszczają gniazdo. Umieją pływać i nurkować już po kilku dniach.Ciekawostki

Rodzice opiekują się swoimi dziećmi z czułością. Gdy ktoś zbliża się do małych, udają kaleki, żeby odciągnąć uwagę nieproszonego gościa od młodych. Niezła zmyłka, co?

wiersz

DZIELNA MAMA OSTRYGOJAD

Już wakacje się skończyły.
Rześki wiatr od morza wieje,
a na plaży ostrygojad
"pik, pik" - krzyczy i kuleje!

Co się tobie stało ptaszku?
Czy paluszek skaleczyłeś?
Już wiem... widzę w dołku jaja...
Ty się bardzo przestraszyłeś.

Mama chorą udawała,
bo kot się do gniazda zbliżał.
Pobiegł za nią. A ptak w górę!
Kotek tylko się oblizał.