Nereida „Długopis”

To zwierzątko jak na swoją grupę ­wieloszczetów ma najdłuższe ciało. Gdybyśmy je wyprostowali, to jest prawie tak długie jak długopis. Jego małe nóżki zawierają dość długie szczecinki.

Często spotykana nereida uwielbia płytkie wody Bałtyku. Powyżej 30 metrów to dla niej za głęboko i tam nie zapuszcza swoich nóżek. Ten miło wyglądający robaczek jest drapieżny i zjada inne, martwe żyjątka. Jego dom to norka wysłana śluzem czyli bezbarwną, ciągliwą i lepką substancją z jego ciała. Fuj! Obrzydlistwo. Nereida to silne zwierzątko, wytrzymuje dłuższy czas bez tlenu, jeżeli go zabraknie.

Na trzy kobiety nereidy przypada dwóch mężczyzn nereid. Gdy chcą zostać mamusiami bardzo, aktywnie szukają potencjalnych tatusiów i same zapraszają ich na randki. Przed złożeniem jaj przyszła mama przybiera zielony kolor, a nadchodzący tata ma biały kolor. Jaja i wykluwające się z nich larwy pływają swobodnie w wodzie, następnie przenoszą się na dno, gdzie już jako małe nereidki beztrosko pełzają po roślinach na dnie Bałtyku.Ciekawostki

Czy widzieliście kogoś, kto ma wąsy z tyłu ciała? Brzmi nieprawdopodobnie? Otóż nereida ma parę długich wąsów wystających z... pupy.

wiersz

NEREIDA BAŁTYCKA

Nie jest dżdżownicą,
ani stonogą.
Chodzi pod wodą
mulistą drogą.

To nereida
po dnie wędruje
i morski piasek
wciąż penetruje.

Jest stale głodna.
O każdej porze.
Broniąc zdobyczy
uszczypnąć może.

Gdy ją zobaczysz
w bałtyckim mule,
nie wyjmuj, bo to
skończy się bólem.