Narodowe Muzeum Morskie

NAUKA

Narodowa instytucja kultury, muzeum przyjmujące za swoje posłannictwo ochronę dziedzictwa nautologicznego, poprzez gromadzenie i zabezpieczanie zabytków związanych z żeglugą, szkutnictwem, okrętownictwem, rybołówstwem oraz upowszechniające wiedzę o nich, a także o morskiej historii Polski i jej gospodarce.

Misją Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku jest ochrona kulturowego i technicznego dziedzictwa morskiego realizowana poprzez gromadzenie i zabezpieczanie zabytków związanych ze szkutnictwem, okrętownictwem, żeglugą rzeczną i morską, rybołówstwem, żeglarstwem, militarystką i edukacją morską oraz upowszechnianie wiedzy o nich, a także o morskiej historii Polski i jej gospodarce na przestrzeni dziejów.

Misja ta jest realizowana w ramach: badań terenowych, prac archeologicznych i kameralnych badawczych, działań konserwatorskich – tak decyzyjnych na akwenach wodnych, jak i bezpośrednich na stanowiskach archeologicznych (badania ratownicze wraków zagrożonych zniszczeniem). Upowszechnianie i popularyzowanie szeroko rozumianej wiedzy morskiej jest realizowane na wystawach stałych i czasowych, w rozmaitych publikacjach oraz w formie działań edukacyjnych na różnym poziomie.

W skład Narodowego Muzeum Morza wchodzą następujące instytucję i eksponaty:

Spichlerze na Ołowiance (Gdańsk)
"Sołdek" (Gdańsk)
Żuraw (Gdańsk)
Ośrodek Kultury Morskiej (Gdańsk)
Prom "Motława" (Gdańsk)
"Dar Pomorza" (Gdynia)
Muzeum Rybołówstwa (Hel)
Muzeum Zalewu Wiślanego (Kąty Rybackie)
Muzeum Wisły (Tczew)
Centrum Konserwacji Wraków Statków (Tczew)

 

INFORMACJE


Organizator: Narodowe Muzeum Morskie
Wiek: bez ograniczeń
Kontakt: +48 58 301 86 11
Wstęp: 1-20 zł
www: http://www.nmm.pl