artyści: Andrzej Bednarczyk, Krzysztof Gliszczyński, Valeriia Ianiczek, Celina Kanunnikava, Anna Róża Kołacka, Ireneusz Kopacz, Ewa Kulesza, Agnieszka Kurant, Krzysztof Mętel, Sophia Pompéry, Sonia Rammer, Gauri Sharma, Andrzej Szewczyk, Małgorzata Szymankiewicz, Filip Wierzbicki-Nowak
kuratorka: Marta Smolińska
otwarcie wystawy: 02.06.2017 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny
Obrazy, obiekty i instalacje, prezentowane w ramach grupowej międzynarodowej wystawy „Wyspy i atole: mapowanie wyobraźni”, zabierają nas w wirtualną podróż w nieznane. Odnoszą się zarówno do pamięci kulturowej, jak i indywidualnej. Z jednej strony przypominają bowiem o legendarnych Atlantydzie i Lemurii, z drugiej zaś dotykają osobistych, subiektywnych wspomnień każdego z nas. Kolonizują naszą imaginację, mimo że są z gruntu antykolonialne – nie służą wszak zdobywcom nowych lądów, lecz jawią się jako widmowe i fantomowe fenomeny, które mogą istnieć wszędzie i nigdzie zarazem. Nawet jeśli punktem wyjścia jest mapa konkretnego terytorium, w prezentowanych pracach artystek i artystów owe miejsca odrealniają się, stając się ulotne, nieuchwytne, niezlokalizowane… Patrząc na nie i podążając za opływowymi konturami wysp i atoli, udajemy się w drogę, a – jak podkreślał Michel Houellebecq – mapa jest bardziej interesująca od terytorium. Pisał, że na mapie całość sprawia „wrażenie spokoju, równowagi, niemal abstrakcji”. Tę intuicję pisarza zdają się wizualizować artystki i artyści, dla których mapy (nie)istniejących w rzeczywistości terenów, wysp, atoli, rozlewisk… stały się punktem wyjścia do kreowania indywidualnych, wizualnie uwodzicielskich światów. Topograficzne kształty często przypominają obłoki – fantomowe wyspy unoszą się gdzieś w przestrzeni niczym eteryczne chmury. Czasem naszej orientacji w terenie służy róża wiatrów – jak w obrazie Sonii Rammer – czy legenda – jak na pokrytej czerwonym woskiem starej nieaktualnej mapie stron, z których pochodzi Krzysztof Gliszczyński. W wielu realizacjach poszczególne narysy wysp i siatki kartograficzne nakładają się na siebie warstwami, mapując czas i „zapisując” jego upływ niczym geologiczne warstwy. Procesowi mapowania zdecydowanie bardziej podlega wyobraźnia i pamięć niż terytorium.
Praca autorstwa Ireneusza Kopacza.
Galeria Sztuki Wozownia
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu prezentuje zarówno prace znanych współczesnych artystów – polskich i zagranicznych – jak również twórców, który są dopiero na początku ścieżki kariery. Stawiając na eksperyment i konsekwentne podważanie ustalonych hierarchii, skupia się na promowaniu młodych talentów. Właśnie to zapewnia galerii odrębne i znaczące miejsce na toruńskiej scenie artystycznej. Jako instytucja z bogatą tradycją (galeria istnieje od 1950 roku) Wozownia ugruntowała sobie także pozycję w skali ogólnopolskiej.
Wiek: bez ograniczeń
Organizator: Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu
Kontakt: tel. +48 56 622 63 39
Wstęp: 3/5 zł, wtorki i niedziele bezpłatnie
www: www.wozownia.pl