Galeria

Wystawa ”Ciekawostki z Morza Bałtyckiego”, Akwarium Gdyńskie

Na wystawie ilustracji w Akwarium Gdyńskim można było zobaczyć 23 prace przedstawiające zwierzęta Morza Bałtyckiego. Grafiki przygotowała Natalia Uryniuk, autorka projektu Balticarium. Jej znakiem rozpoznawczym są wyraziste kolory oraz luźna kreska. Każdej ilustracji towarzyszył ciekawy fakt o zwierzęciu, dzięki czemu wydarzenie miało także wymiar edukacyjny. Informacje szokowały nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Kto by pomyślał, że belona składa owłosione i zielonkawe jaja? Jeśli chcecie poznać więcej ciekawostek, zajrzyjcie koniecznie na naszą zakładkę Zwierzęta.  

Artystka: Natalia Uryniuk
Organizator: Akwarium Gdyńskie MIR-PIB
Miejsce: Akwarium Gdyńskie, Gdynia
Czas: 23 marca – 18 kwietnia, 2017

Wykład, Multikino, Gdynia

W trakcie wykładu Balticarium, w ramach Akademii Filmowej Multikina, dzieci poznały osiem bałtyckich zwierząt. Słuchacze dowiedzieli się między innymi: czym jest plankton, jak rozróżnić samice od samców chełbi modrych oraz kaczek krzyżówek, a także co łączy zakochanych samców ciernika i taszy. W czasie prelekcji zaplanowano atrakcje: dzieci wspólnie stworzyły morskie fale oraz naśladowały ostrygojady. Dla uważnych słuchaczy przewidziano słodkie nagrody w konkursie wiedzy o mieszkańcach Morza Bałtyckiego. Dzieci były wyjątkowo aktywne i chętnie angażowały się odpowiadając na pytania podczas wykładu. 

Prowadząca: Natalia Uryniuk,
Organizator: Akademia Filmowa Multikina,
Miejsce: Multikino, Gdynia,
Czas: 15 marca, 2017

Wystawa i warsztaty, Dom Sztuki GAK, Gdańsk

Dzień pełen atrakcji. Za nami pierwsza wystawa Balticarium! W Domu Sztuki Gdańskiego Archipelagu Kultury miał miejsce wernisaż wystawy Balticarium, gdzie zaprezentowano ponad dwadzieścia ilustracji zwierząt. Wystawę połączono z warsztatami dla uczniów trzeciej klasy Szkoły Podstawowej nr 11 w Gdańsku. Dzieci poznały bliżej pięć wybranych zwierząt bałtyckich. Dowiedziały się jak wyglądają, co jest ich pokarmem i odkryły ich zwyczaje. Następnie wykonały interpretacje zwierząt w postaci kukiełek na patykach. Na koniec dzieci wspólnie zaprezentowały kolorową ławicę. W czasie warsztatów dzieci z zainteresowaniem czytały umieszczone pod ilustracjami opisy i ciekawostki na temat morskich zwierząt.

Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: Dom Sztuki, Gdański Archipelag Kultury
Miejsce: Dom Sztuki, Gdańsk
Czas: 16 lutego, 2017

Warsztaty, Przedszkole Parkowe Wzgórze, Gdańsk

Grupa przedszkolaków dzięki warsztatom poznała bliżej mieszkańców Morza Bałtyckiego. Wbrew wcześniejszym przekonaniom dowiedzieli się, że w Bałtyku nie mieszkają płaszczki, rekiny i piranie. Młodzi morscy odkrywcy wybrali jedno z pięciu zwierząt i wykonali ich własne interpretacje. Największą popularnością cieszyła się wężynka. Małe arcydzieła były bardzo kolorowe, a dzieci dzięki swojej wyobraźni sprawiły, że każde zwierzę było wyjątkowe. Na koniec wszyscy wspólnie stworzyli piękne Morze Bałtyckie pełne wężynek, chełbii modrych, sercówek, tasz i kaczek krzyżówek.

Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: Przedszkole Parkowe Wzgórze
Miejsce: Przedszkole Parkowe Wzgórze, Gdańsk
Czas: 15 lutego, 2017

Warsztaty, Nadmorski Plener Czytelniczy na Bulwarze w Gdyni

To był wspaniały dzień! Warsztaty Balticarium bardzo udanie rozpoczęły Nadmorski Plener Czytelniczy. Pogoda dopisała, mali przyjaciele Bałtyku wraz z rodzicami zjawili się w świetnych nastrojach, wysłuchali rymowanek o zwierzętach z zatoki, a później stworzyli cudowne prace. Sami zobaczcie! Przy okazji Balticarium dziękuje Panu Piotrowi Mirowiczowi za wsparcie na scenie. No i na koniec przemiłe spotkanie z Panem Prezydentem Bronisławem Komorowskim, który chwilę po Balticarium gościł na scenie Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego. Do zobaczenia za rok na bulwarze!

Prowadzące: Natalia Uryniuk, Patrycja Wojtkowiak-Skóra
Organizator: Nadmorski Plener Czytelniczy
Miejsce: Bulwar Nadmorski, Gdynia
Czas: 29 lipca, 2016

Warsztaty, XVII Kościerskie Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej

Balticarium ruszyło na podbój Kaszub. Uczestniczyliśmy w Kościerskich Targach Książki. W ich trakcie odbyły się warsztaty dla dzieci na temat bałtyckich zwierząt, i to na samej scenie. Młodzi Kaszubi bardzo polubili wężynkę, zmieraczka plażowego, stornię i sercówkę. Sami popatrzcie na ich uśmiech od ucha do ucha.

Prowadzące: Natalia Uryniuk, Patrycja Wojtkowiak-Skóra
Organizator: Kościerskie Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej
Miejsce: Rynek w Kościerzynie
Czas: 9 lipca, 2016 

Warsztaty, Gdynia Design Days

Młodzi uczestnicy warsztatów przekonali się, że nasze morze pełne jest interesujących stworzeń. Są tu organizmy świetnie przystosowane, czasem o śmiesznie brzmiących nazwach. Plansze w postaci wydruków oraz prezentacji przedstawiały zarówno ilustrowane wizerunki zwierząt, jak i zdjęcia. Obrazki uruchomiły wyobraźnię dzieci. Zadaniem młodych artystów-biologów było wykonanie własnych interpretacji wybranych przez siebie morskich zwierząt. Wskazanie zwierzęcia, które się narysuje, stanowiło formę jego zaadoptowania. Dzieci ułożyły historię swojego podopiecznego, nadawały mu imię, określiły ulubione "zajęcia", przyjaciół i przyzwyczajenia. Opisy były związane z prawdziwą charakterystyką zwierząt. Dzieci są wrażliwymi obserwatorami i często bardziej doceniają przyrodę niż dorośli. Przyszłość i stan Bałtyku leży w rękach potomnych, więc warto zaprzyjaźniać dziecko z tematem od najmłodszych lat.

Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: Festiwal Gdynia Design Days
Miejsce: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni
Czas: 7 lipca, 2016

Wykład, Biznes, CSR i prawa człowieka w gdańskiej Olivia Business Center

Podczas spotkania na temat społecznej odpowiedzialności firm Natalia Uryniuk miała przyjemność wysłuchania wykładu Jacqueline Kacprzak, Radcy Ministra w Ministerstwie Rozwoju na temat „Biznes, CSR i prawa człowieka”. Po wykładzie Natalia zaprezentowała gościom projekt o zwierzętach w Bałtyku i przybliżyła działalność Balticarium. Ogromne podziękowania należą się Pani Ewie Sowińskiej, zastępcy prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów za zaproszenie na spotkanie. Serdecznie zachęcamy firmy społecznie odpowiedzialne do zostania przyjaciółmi Balticarium! Więcej na ten temat w zakładce Przyjaciele.

Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: ESO Audit, Olivia Business Center oraz Gdański Klub Biznesu
Miejsce: Gdańsk, Olivia Business Center
Czas: 6 lipca, 2016