Galeria

Balticarium na Targach Książki w Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Morze Bałtyckie w Emiratach Arabskich?  Wszystko jest możliwe! Polska była Gościem Honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Abu Dhabi w Emiratach Arabskich. Autorka projektu Balticarium Natalia Uryniuk reprezentowała Polskę jako ilustratorka.
Na stoisku w Illustrator's Corner Natalia Uryniuk prezentowała swoje książki i wybrane ilustracje. Prowadziła warsztaty artystyczne, a także wykład o pracy ilustratora i potrzebie promowania ekologii m.in. poprzez projekt Balticarium.
Podczas wykładu w Illustrator's Corner artystka mówiła, co zainspirowało ją do dzielenia się magią Morza Bałtyckiego za pomocą sztuki. Opowiadała, że projekt Balticarium ma na celu nie tylko pokazać dzieciom różnorodność życia morskiego, ale także pomóc nam wszystkim docenić i szanować środowisko, którym się dzielimy.
Sceneria warsztatów przypominała podwodny świat. Idealnie wpasowała się w tematykę zajęć.
Największą popularnością wśród dzieci cieszyły się chełbie modre. To one były główną inspiracją do stworzenia przestrzennych prac.

Organizator: Międzynarodowe Targi Książki w Abu Dhabi
Organizatorzy po stronie polskiej: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Abu Dhabi i Polski Instytut Książki
Miejsce: Narodowe Centrum Wystawiennicze w Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
Czas: 26 kwietnia - 1 maja, 2018

I Ogólnopolski Konkurs Balticarium dla klas I-III Szkół Podstawowych

Razem z SP nr 56 w Gdańsku zorganizowaliśmy I Ogólnopolski Konkurs Balticarium dla klas I-III Szkół Podstawowych. Do wygrania były książki w twardej oprawie o zwierzętach Bałtyku dla całych zwycięskich klas. Zadaniem biorących udział w konkursie uczniów było zainspirowanie się podwodnym światem i wspólne stworzenie ciekawych scenariuszy lekcji o zwierzętach Morza Bałtyckiego. I miejsce zajęła klasa IIIa ze Szkoły Podstawowej Nr 16 w Gdańsku za świetny pomysł, odniesienia przyrodnicze, zaangażowanie uczniów i prowadzącej, trudność w wykonaniu, dynamiczną i interesującą lekcję oraz naukę przez zabawę. II miejsce zajęła klasa IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Tadeusza Kościuszki w Gdańsku, a III miejsce klasa III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach. Wyróżniona została praca wykonana przez uczniów klasy IIIa ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku. Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!

Organizatorzy: SP nr 56 w Gdańsku oraz Balticarium
Partnerzy: Książki – nagrody w konkursie zostały dofinansowane w ramach programu "Po stronie natury" którego partnerami są: Żywiec Zdrój, Lasy Państwowe, PTTK, Fundacja Ekologiczna ARKA.
Wiek dzieci: klasy I-III
Zasięg konkursu: ogólnopolski
Czas: 10 stycznia - 1 marca 2018 r.

Gra Miejska Balticarium dla uczniów szkół, Park Reagana, Gdańsk

Pierwsza tego typu gra odbywająca się w przestrzeni miejskiej Trójmiasta. Uczniowie i nauczyciele aktywnie spędzili czas w urokliwym Parku Reagana, jednocześnie pogłębiając wiedzę związaną z Morzem Bałtyckim. Celem gry było sprawdzenie kompetencji dzieci w zakresie korzystania z mapy, kompasu, czy orientowania się w terenie miejskim. W grze wzięło ponad 70 uczniów z 6 szkół podstawowych klas IV-VII. W ramach gry powstały artystyczne plansze ilustrowane przez Natalię Uryniuk wraz z zadaniami wymyślonymi przez nauczyciela SP 56 w Gdańsku – Pawła Ciesielskiego. Uczestnicy gry z zaangażowaniem poszukiwali punktów ze ukrytymi planszami w Parku.
Książki o zwierzętach Bałtyku rozdawane dla wszystkich uczestników gry zostały dofinansowane w ramach programu „Po stronie natury”, którego partnerami są: Żywiec Zdrój, Lasy Państwowe, PTTK, Fundacja Ekologiczna ARKA.

Organizatorzy: SP nr 56 w Gdańsku oraz Balticarium
Sponsorzy nagród: Miasto Gdańsk, Gdańskie Wody, Aquapark Sopot, Czuprynki Gdańsk, Vobro i Leone Ristorante
Szkoły biorące udział w projekcie: Morska SP, SP nr 86, SP nr 1, SP nr 56, SP nr 24, SP nr 89 w Gdańsku
Wiek dzieci: klasy IV-VII
Autorzy plansz: Paweł Ciesielski (teksty), Natalia Uryniuk (ilustracje)
Miejsce: Park im. Ronalda Reagana, Gdańsk
Czas: godz. 9:00 – 12:00, 16 marca 2018 r.

Warsztaty i książki dla 500 dzieci w ramach grantu, Gdańsk

Nauczyciele w wybranych szkołach w Gdańsku otrzymali konspekty zajęć o zwierzętach Bałtyku. Powstały ciekawe realizacje. Każdy nauczyciel po przeprowadzonych lekcjach wypełnił ankietę w której opisał jaka była wiedza dzieci o zwierzętach Bałtyku przed lekcjami, a jaka po. Dużo dzieci nie znało zwierząt Bałtyku – wymieniało błędnie rekina, fileta, ośmiornicę, jako te, które żyją w Morzu Bałtyckim. Po zajęciach dzieci znały nazwy przynajmniej 5 zwierząt Bałtyku, omawianych na zajęciach, więc projekt zdecydowanie przyczynił się do szerzenia wiedzy o zwierzętach Bałtyku. Podczas zajęć panowała wesoła atmosfera, dzieci z zapałem realizowały powierzone im zadania, zwracały uwagę na charakterystyczne cechy zwierząt i ich wygląd. Po przeprowadzeniu zajęć, książki "Bałtycki zeszyt ćwiczeń Balticarium" zostały wręczone dzieciom biorącym udział w warsztatach oraz ich nauczycielom. W sumie zostało wręczonych 500 książek. Dzieci bardzo się cieszyły z prezentów, niektórzy uczniowie od razu przystąpili do wypełniania zadań. Jesteśmy bardzo wdzięczni Fundacji Cemex za sfinansowanie wydruku ksiażek.

Sponsor: Fundacja Cemex
Szkoły biorące udział w projekcie: SP nr 29, SP nr 16, SP nr 56 w Gdańsku
Wiek dzieci: klasy I-III
Prowadzący warsztaty: nauczyciele szkół
Autorka konspektów: Natalia Uryniuk
Miejsce: Dzielnice Rudniki i Orunia, Gdańsk
Czas: 1 września - 15 grudnia, 2017

Wystawa „Na Fali Marzeń", Zhongshan, Chiny

Późna jesień już tradycyjnie jest w prowincji Guangdong naznaczona intensywną obecnością polskiej kultury. Po otwarciu 7 listopada wystawy „Polska. Architecture” w Shenzhen, kolejny tydzień upłynął pod znakiem polskiej muzyki klasycznej i sztuk plastycznych. W piątek 17 listopada sztuka zawitała do Zhongshan, gdzie Konsulat Generalny RP w Kantonie, we współpracy z władzami miasta zorganizował wydarzenie podwójne. W Młodzieżowym Domu Kultury odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Na fali marzeń” składającej się z ilustracji i grafik autorstwa artystki Natalii Uryniuk. Goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz Zhongshan, artyści, miłośnicy kultury, w tym mieszkający w tym mieście Polacy, mogli podziwiać kolorowe i zabawne prace z uznanej serii „Balticarium”, jak również ciekawe grafiki i kolaże. Wystawę można było odwiedzać do 3 grudnia 2017 r. Po wernisażu odbył się solowy koncert Krzysztofa Książka. Zgromadzona w wypełnionej po brzegi sali koncertowej publiczność, w znacznej części złożona z dzieci, była oczarowana dźwiękami polskiej muzyki klasycznej.

Artysta: Natalia Uryniuk
Organizator: Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kantonie oraz Ludowe Stowarzyszenie Przyjaźni z Zagranicznymi Krajami w Zhongshan
Wernisaż: 17 listopada 2017, 19:00
Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury, Zhongshan, Chiny
Czas: 17 listopada - 3 grudnia, 2017

Instalacja Balticarium podczas Festiwalu Narracje, Gdańsk

Zwierzęta Bałtyku tworzyły artystyczną instalację na Festiwalu Instalacji i interwencji w przestrzeni publicznej NARRACJE #9 "Poza sezonem" w Brzeźnie w Gdańsku. Podczas Festiwalu NARRACJE Natalia Uryniuk pokazała swoją najnowszą pracę Taniec zwierząt Bałtyku, będącą wielobarwną animacją wideo w kształcie rozety rzutowanej na ścianę jednego z brzeźnieńskich bloków. Projekcji towarzyszyła muzyka Przyjaciół Balticarium - zespołu Trio Per Ka. Zainspirowana naturalnym środowiskiem wodnym, ławicami ryb, tworzącymi piękne kompozycje form i barw, rozeta wypełniona została wizerunkami różnego rodzaju istot żywych – ryb, mięczaków, wieloszczetów, ptaków, ssaków i skorupiaków – zamieszkujących Morze Bałtyckie. Artystka nawiązywała w ten sposób do historii rybackiej osady, jaką niegdyś było Brzeźno (pierwsze wzmianki o tutejszych rybakach pochodzą z XIII wieku), przestrzegając jednocześnie przed niszczycielskim działaniem współczesnego rybołówstwa, które może doprowadzić do wyginięcia wielu gatunków. W trakcie NARRACJI odbyły się również dwa warsztaty Balticarium, w których udział wzięli najmłodsi uczestnicy festiwalu. Wspólnie snuliśmy opowieści o barwnym życiu kura diabła, kraba wełnistoszczypcego czy chełbi modrej w morskich toniach Bałtyku.

Artysta: Natalia Uryniuk
Prowadzące warsztaty: Natalia Uryniuk, Sylwia Kwiatkowska
Kuratorka wystawy: Anna Czaban
Foto: Bogna Kociumbas
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku
Miejsce: Dzielnica Brzeźno, Gdańsk
Czas: 17 listopada - 18 listopada, 2017

Balticarium na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów Narodowego Centrum Kultury, Gdynia

Balticarium wśród najlepszych na Giełdzie Projektów 2017! Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczne wydarzenie Narodowego Centrum Kultury skierowane do wszystkich aktywnych przedstawicieli sektora kultury. Wydarzenie odbywa się co roku pod innym hasłem przewodnim. Tematem tej Giełdy była animacja + woda! Balticarium zaprezentowało swój projekt na scenie Gdyńskiego Centrum Filmowego, następnie można było dowiedzieć się więcej o możliwościach współpracy przy stoliku projektowym w Muzeum Gdyni.

Prelegentka: Natalia Uryniuk
Organizator: Narodowe Centrum Kultury
Miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe i Muzeum Gdyni
Czas: 19 października - 20 października, 2017

Wystawa i warsztaty "Morze w mieście", Galeria w Bramie, Chorzów

Trochę morza nad Rawą? Czemu nie. W barwny świat morskich stworzeń przeniosła przechodniów wystawa Balticarium. Oglądając wystawę można było poznać interesujące zwierzęta żyjące w Morzu Bałtyckim. Dzieci uczyły się biologii morza poprzez zabawę i kontakt ze sztuką. Kolorowe grafiki zachęcały do zgłębienia morskich wód. W programie finisażu znalazły się warsztaty dla dzieci, podczas których dzieci wyczarowały morskie stworzenia, inspirowane wystawą. Uczestnicy zagrali także w obrazkowe quizy, a towarzyszyła im cały czas muzyka Przyjaciela Balticarium - Euzebiusza Domagalskiego, który specjalnie dla Balticarium skomponował utwór inspirowany bałtyckim światem.

Artysta: Natalia Uryniuk
Prowadząca warsztaty: Agnieszka Pielok - Opara
Organizator: Chorzowskie Centrum Kultury
Finisaż: 28 sierpnia 2017
Miejsce: Galeria w Bramie, Chorzów
Czas: 4 sierpnia - 31 sierpnia, 2017