Galeria

Festiwal Twórczości dla Dzieci, Kasakowo

W ramach Festiwalu odbyły się trzy wydarzenia współorganizowane z Balticarium. Jednym z nich była wystawa ilustracji Natalii Uryniuk. Natomiast Teatr Młodzieżowy Gminy Kosakowo przygotował przedstawienie teatralne, na którym Neptun i Fala przenieśli dzieci w podwodną krainę. Odczytali również wiersze o zwierzętach Bałtyku autorstwa poetki Elżbiety Krystek-Jones. Przygotowali liczne zabawy w tym wspólne odśpiewanie morskiej piosenki. Ponadto odbyły się warsztaty "Bałtyk i jego przyjaciele" prowadzone przez KamiKaa - Kamila Szelągowicz. W czasie warsztatów dzieci i rodzice przygotowali kolorowe zwierzęta Bałtyku.

Prowadzący: Natalia Uryniuk, Kamila Szelągowicz, Teatr Młodzieżowy Gminy Kosakowo
Organizator: Festiwal Twórczości dla Dzieci
Miejsce: Dom Kultury w Pierwoszynie
Data: 13 maja, 2017

Wystawa „Ciekawostki z Morza Bałtyckiego", Kijów, Ukraina

Wystawa była częścią stoiska promocyjnego Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Dnia Europy. Ilustracje przygotowano w wersji polskiej i ukraińskiej. Zaprezentowno również dwie wystawy fotograficzne „2017 - Rok Wisły” i „Polskie miasta położone nad brzegiem Wisły”. Podczas koncertu galowego, który rozpoczął obchody Dnia Europy, orkiestra wykonała Polonez Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny ”. Ponadto pokazano film promocyjny „Polska - dowiedz się więcej”. Nauczyciele języka polskiego w formie gier i zabawy prowadzili zajęcia po polsku.

Artystka: Natalia Uryniuk
Organizator: Instytut Polski w Kijowie
Miejsce: Plac św Zofii, Kijów, Ukraina
Czas: 14 maj 2017

Wykład, Polska Akademia Dzieci, Gdańsk

Podczas spotkania Polskiej Akademii Dzieci, młodzi studenci wysłuchali dwóch prelekcji. Pierwszy wykład „Nasz wierny przyjaciel – pies ” poprowadziła dziewięcioletnia Małgosia. Dzieci dowiedziały się, że kynologia to nauka zajmująca się chowem i hodowlą psów, tresurą, badaniem ich zachowań, a także zapoznały się z rasami psów. Drugi wykład „Zwierzęta Morza Bałtyckiego” zaprezentowało Balticarium. Dzieci dowiedziały się, jakie gatunki zwierząt mieszkają w Bałtyku. Poznały pięć wybranych zwierząt: chełbię modrą, taszę, pąklę, ostrygojada i sercówkę. Ponadto dowiedziały się jak korzystać z gier edukacyjnych Balticarium, zarówno aby się dobrze bawić i poznawać zwierzęta Morza Bałtyckiego.

Prowadząca: Klaudia Iwanek
Organizator: Polska Akademia Dzieci
Miejsce: Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, Gdańsk
Czas: 28 kwietnia, 2017

Wystawa ”Ciekawostki z Morza Bałtyckiego”, Akwarium Gdyńskie

Na wystawie ilustracji w Akwarium Gdyńskim można było zobaczyć 23 prace przedstawiające zwierzęta Morza Bałtyckiego. Grafiki przygotowała Natalia Uryniuk, autorka projektu Balticarium. Jej znakiem rozpoznawczym są wyraziste kolory oraz luźna kreska. Każdej ilustracji towarzyszył ciekawy fakt o zwierzęciu, dzięki czemu wydarzenie miało także wymiar edukacyjny. Informacje szokowały nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Kto by pomyślał, że belona składa owłosione i zielonkawe jaja? Jeśli chcecie poznać więcej ciekawostek, zajrzyjcie koniecznie na naszą zakładkę Zwierzęta.  

Artystka: Natalia Uryniuk
Organizator: Akwarium Gdyńskie MIR-PIB
Miejsce: Akwarium Gdyńskie, Gdynia
Czas: 23 marca – 18 kwietnia, 2017

Wykład, Multikino, Gdynia

W trakcie wykładu Balticarium, w ramach Akademii Filmowej Multikina, dzieci poznały osiem bałtyckich zwierząt. Słuchacze dowiedzieli się między innymi: czym jest plankton, jak rozróżnić samice od samców chełbi modrych oraz kaczek krzyżówek, a także co łączy zakochanych samców ciernika i taszy. W czasie prelekcji zaplanowano atrakcje: dzieci wspólnie stworzyły morskie fale oraz naśladowały ostrygojady. Dla uważnych słuchaczy przewidziano słodkie nagrody w konkursie wiedzy o mieszkańcach Morza Bałtyckiego. Dzieci były wyjątkowo aktywne i chętnie angażowały się odpowiadając na pytania podczas wykładu. 

Prowadząca: Natalia Uryniuk,
Organizator: Akademia Filmowa Multikina,
Miejsce: Multikino, Gdynia,
Czas: 15 marca, 2017

Wystawa i warsztaty, Dom Sztuki GAK, Gdańsk

Dzień pełen atrakcji. Za nami pierwsza wystawa Balticarium! W Domu Sztuki Gdańskiego Archipelagu Kultury miał miejsce wernisaż wystawy Balticarium, gdzie zaprezentowano ponad dwadzieścia ilustracji zwierząt. Wystawę połączono z warsztatami dla uczniów trzeciej klasy Szkoły Podstawowej nr 11 w Gdańsku. Dzieci poznały bliżej pięć wybranych zwierząt bałtyckich. Dowiedziały się jak wyglądają, co jest ich pokarmem i odkryły ich zwyczaje. Następnie wykonały interpretacje zwierząt w postaci kukiełek na patykach. Na koniec dzieci wspólnie zaprezentowały kolorową ławicę. W czasie warsztatów dzieci z zainteresowaniem czytały umieszczone pod ilustracjami opisy i ciekawostki na temat morskich zwierząt.

Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: Dom Sztuki, Gdański Archipelag Kultury
Miejsce: Dom Sztuki, Gdańsk
Czas: 16 lutego, 2017

Warsztaty, Przedszkole Parkowe Wzgórze, Gdańsk

Grupa przedszkolaków dzięki warsztatom poznała bliżej mieszkańców Morza Bałtyckiego. Wbrew wcześniejszym przekonaniom dowiedzieli się, że w Bałtyku nie mieszkają płaszczki, rekiny i piranie. Młodzi morscy odkrywcy wybrali jedno z pięciu zwierząt i wykonali ich własne interpretacje. Największą popularnością cieszyła się wężynka. Małe arcydzieła były bardzo kolorowe, a dzieci dzięki swojej wyobraźni sprawiły, że każde zwierzę było wyjątkowe. Na koniec wszyscy wspólnie stworzyli piękne Morze Bałtyckie pełne wężynek, chełbii modrych, sercówek, tasz i kaczek krzyżówek.

Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: Przedszkole Parkowe Wzgórze
Miejsce: Przedszkole Parkowe Wzgórze, Gdańsk
Czas: 15 lutego, 2017

Warsztaty, Nadmorski Plener Czytelniczy na Bulwarze w Gdyni

To był wspaniały dzień! Warsztaty Balticarium bardzo udanie rozpoczęły Nadmorski Plener Czytelniczy. Pogoda dopisała, mali przyjaciele Bałtyku wraz z rodzicami zjawili się w świetnych nastrojach, wysłuchali rymowanek o zwierzętach z zatoki, a później stworzyli cudowne prace. Sami zobaczcie! Przy okazji Balticarium dziękuje Panu Piotrowi Mirowiczowi za wsparcie na scenie. No i na koniec przemiłe spotkanie z Panem Prezydentem Bronisławem Komorowskim, który chwilę po Balticarium gościł na scenie Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego. Do zobaczenia za rok na bulwarze!

Prowadzące: Natalia Uryniuk, Patrycja Wojtkowiak-Skóra
Organizator: Nadmorski Plener Czytelniczy
Miejsce: Bulwar Nadmorski, Gdynia
Czas: 29 lipca, 2016