Galeria

Warsztaty Balticarium "Zróbmy sobie morze" oraz "Pokolenie nonplastic" podczas TROPY Festiwal literatury podróżniczej dla dzieci, Olsztyn

Podczas TROPY festiwalu literatury podróżniczej dla dzieci w Olsztynie, odbyło się wiele interesujących wydarzeń. Balticarium jako punkt główny programu, oprócz wystawy, przygotowało dwa warsztaty dla dzieci.
Dla młodszych dzieci odbyły się warsztaty artystyczne "Zróbmy sobie morze" z tworzenia akwarium ze zwierzętami Bałtyku. Wielu plażowiczom, skrytym za parawanami, do głowy nawet nie przychodzi myśl, że w świecie bałtyckiej fauny żyje mnóstwo zjawiskowych, osobliwych stworów. Nierzadko są one barwniejsze niż w Bikini Dolnym u Sponge Boba Kanciastoportego. Dzieci poznały zatem garnelę „Czarne Oko”, kura diadła "Brzydulka", ciernika „Kata” – fana irokeza, kraba wełnistoszczypcego „Azjatę” i zaprosiły ich do swojego akwarium.
 
Dla trochę starszych dzieci Natalia Uryniuk poprowadziła artystyczno-ekologiczne wydarzenie "Pokolenie nonplastic", czyli warsztaty z tworzenia proekologicznych t-shirtów przeciwko mikroplastikowi! Dzieci uczyły się tworzyć szablony i korzystać ze sprayów. Powstały niezwykle interesujące realizacje na koszulkach, które uczestnicy warsztatów z dumą mogą nosić.

Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
Miejsce: Zajezdnia trolejbusowa w Olsztynie
Czas: 12 września, 2020

Wystawa Balticarium podczas TROPY Festiwal literatury podróżniczej dla dzieci, Olsztyn

Nieco Bałtyku nad Łyną? Podczas TROPÓW - festiwalu literatury podróżniczej dla dzieci, zajezdnia trolejbusowa zmieniła się w wielką łódź podwodną, dzięki której odwiedzający mogli podejrzeć niezwykły i mało znany świat bałtyckich głębin!
Podczas wystawy ilustracji Natalii Uryniuk z książki Balticarium, wyd. Wytwórnia można było odbyć podróż przez morskie wody, podwodne pustynie, nadbałtyckie kraje, wyspy i baśnie. Wszystko to będzie można było obejrzeć, dotknąć, posłuchać, ożywić. Dzieci mogły m.in. kolorować ilustracje, grać w interaktywne gry na dotykowym ekranie, oglądać animacje i leżeć do góry brzuchem obserwując zawieszone pod sufitem, unoszące się z ruchem powietrza bałtyckie zwierzęta. Ogromne okna zajezdni trolejbusowej były wyklejone ilustracjami z bałtyckiego świata, co dawało niesamowity efekt zanurzenia w Morzu Bałtyckim.

Arysta: Natalia Uryniuk
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
Miejsce: Zajezdnia trolejbusowa w Olsztynie
Czas: 12 września, 2020

Warsztaty "Parawany literackie" podczas Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki, Gdynia

Czy nie marzyliście aby stworzyć swój własny projekt parawanu, taki który wyróżniałby się spośród innych? Warsztaty podczas Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki w Gdyni to była wspaniała okazja, żeby wspólnie z Natalią Uryniuk zaprojektować festiwalowy, prawdziwie bałtycki parawan. A wszystko to na tarasie Muzeum Miasta Gdyni, z widokiem na Bałtyk  przy akompaniamencie fal morskich!
Z uwagi na pandemię, w warsztatach mogła uczestniczyć ograniczona liczba dzieci. Jest jednak dobra strona - został nagrany któtki filmik z propozycją warsztatów, które można zrealizować w domu: LINK

Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni
Czas: 26 lipca, 2020

Ilustrowany album o Bałtyku - książka Balticarium w księgarniach!

Dlaczego Bałtyk jest zimny i słodki? Co to jest fitobentos? Jak wygląda omułek i ostrygojad? Kto wymyślił kosz plażowy? Balticarium to ilustrowany album o Morzu Bałtyckim, o bałtyckich zwierzętach, roślinach, portach, latarniach, tajemnicach skrytych na dnie, ale też ekologicznych zagrożeniach.  Odwiedzimy miasta, plaże i warte uwagi miejsca nadbałtyckich państw: Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Rosji, Łotwy i Litwy. Poznajmy nasze morze i doceńmy jego niepowtarzalny urok. Szczególnie teraz, gdy Bałtyk i cała planeta woła o pomoc.

Książka Balticarium jest już dostępna w wybranych księgarniach stacjonarnych i online.

Wydawnictwo: Wytwórnia
Autorka: Natalia Uryniuk
Redakcja: Anna Krasucka
Rok wydania: 2019
Gdzie można kupić: http://wytwornia.com/index.php/s/karta/id/157/ksiazki/balticarium.htm

Kampania społeczna Balticarium w gdańskich tramwajach, szkołach i urzędach, Gdańsk

Znane jest powiedzenie, że ryby głosu nie mają. Stąd tak mało osób orientuje się jakie zwierzęta Bałtyku istnieją i komu szkodzimy, gdy nie używamy ekologicznych rozwiązań. Naszym priorytetem jest propagowanie Morza Bałtyckiego, jako istotnego elementu kultury naszego kraju.
Codziennie tysiące osób jadących do szkół, pracy, na spotkania ogląda reklamy w tramwajach. Kampania Balticarium w formie ilustrowanych plakatów i animacji prezentowanych w gdańskich tramwajach, urzędach miejskich, bibliotekach i szkołach zwraca uwagę mieszkańców na ważne, ekologiczne treści. Dzięki swojej ilustrowanej formie i zawartym ciekawostkom, plakaty i animacje przyciągają uwagę młodszych jak i starszych odbiorców.
Miasto Gdańsk entuzjastycznie podchodzi do pomysłu propagowania fauny Bałtyku w środkach transportu publicznego i zgodziło się na udostępnienie swoich tramwajów, aby zagościł w nich Bałtyk.

Sponsor kampanii: Fundacja Aviva
Partnerzy: Fundacja Aviva, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Miasto Gdańsk, Balticarium
Miejsce kampanii: tramwaje, szkoły, urzędy i biblioteki w Gdańsku
Termin realizacji projektu: 01.05.2018 – 01.12.2018
Termin publikacji w tramwajach: 24.07-31.08.2018
Termin publikacji plakatów w szkołach, bibliotekach i urzędach: październik - grudzień 2018

Balticarium na Targach Książki w Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Morze Bałtyckie w Emiratach Arabskich?  Wszystko jest możliwe! Polska była Gościem Honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Abu Dhabi w Emiratach Arabskich. Autorka projektu Balticarium Natalia Uryniuk reprezentowała Polskę jako ilustratorka.
Na stoisku w Illustrator's Corner Natalia Uryniuk prezentowała swoje książki i wybrane ilustracje. Prowadziła warsztaty artystyczne, a także wykład o pracy ilustratora i potrzebie promowania ekologii m.in. poprzez projekt Balticarium.
Podczas wykładu w Illustrator's Corner artystka mówiła, co zainspirowało ją do dzielenia się magią Morza Bałtyckiego za pomocą sztuki. Opowiadała, że projekt Balticarium ma na celu nie tylko pokazać dzieciom różnorodność życia morskiego, ale także pomóc nam wszystkim docenić i szanować środowisko, którym się dzielimy.
Sceneria warsztatów przypominała podwodny świat. Idealnie wpasowała się w tematykę zajęć.
Największą popularnością wśród dzieci cieszyły się chełbie modre. To one były główną inspiracją do stworzenia przestrzennych prac.

Organizator: Międzynarodowe Targi Książki w Abu Dhabi
Organizatorzy po stronie polskiej: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Abu Dhabi i Polski Instytut Książki
Miejsce: Narodowe Centrum Wystawiennicze w Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
Czas: 26 kwietnia - 1 maja, 2018

I Ogólnopolski Konkurs Balticarium dla klas I-III Szkół Podstawowych

Razem z SP nr 56 w Gdańsku zorganizowaliśmy I Ogólnopolski Konkurs Balticarium dla klas I-III Szkół Podstawowych. Do wygrania były książki w twardej oprawie o zwierzętach Bałtyku dla całych zwycięskich klas. Zadaniem biorących udział w konkursie uczniów było zainspirowanie się podwodnym światem i wspólne stworzenie ciekawych scenariuszy lekcji o zwierzętach Morza Bałtyckiego. I miejsce zajęła klasa IIIa ze Szkoły Podstawowej Nr 16 w Gdańsku za świetny pomysł, odniesienia przyrodnicze, zaangażowanie uczniów i prowadzącej, trudność w wykonaniu, dynamiczną i interesującą lekcję oraz naukę przez zabawę. II miejsce zajęła klasa IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Tadeusza Kościuszki w Gdańsku, a III miejsce klasa III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach. Wyróżniona została praca wykonana przez uczniów klasy IIIa ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku. Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!

Organizatorzy: SP nr 56 w Gdańsku oraz Balticarium
Partnerzy: Książki – nagrody w konkursie zostały dofinansowane w ramach programu "Po stronie natury" którego partnerami są: Żywiec Zdrój, Lasy Państwowe, PTTK, Fundacja Ekologiczna ARKA.
Wiek dzieci: klasy I-III
Zasięg konkursu: ogólnopolski
Czas: 10 stycznia - 1 marca 2018 r.

Gra Miejska Balticarium dla uczniów szkół, Park Reagana, Gdańsk

Pierwsza tego typu gra odbywająca się w przestrzeni miejskiej Trójmiasta. Uczniowie i nauczyciele aktywnie spędzili czas w urokliwym Parku Reagana, jednocześnie pogłębiając wiedzę związaną z Morzem Bałtyckim. Celem gry było sprawdzenie kompetencji dzieci w zakresie korzystania z mapy, kompasu, czy orientowania się w terenie miejskim. W grze wzięło ponad 70 uczniów z 6 szkół podstawowych klas IV-VII. W ramach gry powstały artystyczne plansze ilustrowane przez Natalię Uryniuk wraz z zadaniami wymyślonymi przez nauczyciela SP 56 w Gdańsku – Pawła Ciesielskiego. Uczestnicy gry z zaangażowaniem poszukiwali punktów ze ukrytymi planszami w Parku.
Książki o zwierzętach Bałtyku rozdawane dla wszystkich uczestników gry zostały dofinansowane w ramach programu „Po stronie natury”, którego partnerami są: Żywiec Zdrój, Lasy Państwowe, PTTK, Fundacja Ekologiczna ARKA.

Organizatorzy: SP nr 56 w Gdańsku oraz Balticarium
Sponsorzy nagród: Miasto Gdańsk, Gdańskie Wody, Aquapark Sopot, Czuprynki Gdańsk, Vobro i Leone Ristorante
Szkoły biorące udział w projekcie: Morska SP, SP nr 86, SP nr 1, SP nr 56, SP nr 24, SP nr 89 w Gdańsku
Wiek dzieci: klasy IV-VII
Autorzy plansz: Paweł Ciesielski (teksty), Natalia Uryniuk (ilustracje)
Miejsce: Park im. Ronalda Reagana, Gdańsk
Czas: godz. 9:00 – 12:00, 16 marca 2018 r.