Galeria

Warsztaty "Skok przez Bałtyk. Podróż w głąb morza” w Nadbałtyckim Centrum Kultury, Gdańsk

Z naszego doświadczenia wynika, że dzieci w przedszkolach i szkołach są przyzwyczajone do tworzenia prac plastycznych na małych kartkach A4. Podczas wakacyjnych warsztatów w Nadbałtyckim Centrum Kultury sprayowaliśmy, wycinaliśmy szablony i malowaliśmy zwierzęta Morza Bałtyckiego w skali makro. Czy to projekt muralu? A może ogromny obraz, który wypełni całą długość największego i najbardziej reprezentacyjnego wnętrza Ratusza Staromiejskiego - sali mieszczańskiej? Jedno jest pewne - dzieci miały ogromną radość z tworzenia w tej skali!

Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Miejsce: Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Czas: 5 sierpnia, 2021

Wystawa Skok przez Bałtyk przed Ratuszem Staromiejskim, Gdańsk

Wystawa ilustracji z książki Skok przez Bałtyk stworzonych przez Natalię Uryniuk do tekstu Moniki Milewskiej. Podczas wystawy można było zobaczyć grafiki do opowiadania o przygodach piłki plażowej, która odkrywa tajemniczy świat Morza Bałtyckiego. Zostały również wybrane fragmenty tekstu z książki, które wprowadzają widza w tematykę Bałtyku. Miejsce wystawy - skwer przez Ratuszem Staromiejskim w Gdańsku nie jest przypadkowe. To właśnie w Ratuszu mieści się siedziba Nadbałtyckiego Centrum Kultury i odbywa się doroczne święto ilustracji w postaci Bałtyckich Spotkań Ilustratorów. W dniu otwarcia wystawy odbyła się także debata z udziałem autorek książki, którą poprowadziła dr hab. Małgorzata Cackowska, znaczyni ilustracji książkowej.

Arysta: Natalia Uryniuk
Autorka tekstu: Monika Milewska
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Wydawnictwo Widnokrąg
Miejsce: skwer przed Ratuszem Staromiejskim w Gdańsku
Czas: 12 czerwca, 2021

Książka Skok przez Bałtyk - najnowsza publikacja!

Fascynująca wyprawa nad polskie morze, a nawet dalej, hen, hen w głębiny. Czas na morrrskie opowieści!

Ania spędza wakacje na plaży nad Bałtykiem. Dziewczynka ma wspaniałą wyobraźnię, więc w jej głowie wszystko wokół ożywa. Czasem słyszy głos wiatru, a innym razem – znanych aktorek z magazynu, który czyta mama. I wcale się nie nudzi, bo, co chwilę znajduje w piasku ciekawe znaleziska. A to muszlę w kształcie serca, w której – jak się okazuje – mieszka zakochany małż, Rogowiec Bałtycki, a to Omułka, a to ślimaczka. Jej mama jest biologiem, więc zna odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące nadbałtyckiej fauny i flory, mimo że Ania zadaje naprawdę wiele pytań, a do rozmowy czasem wtrącają się wspomniane aktorki.

Gdy w pewnym momencie silniejszy podmuch wiatru porywa piłkę Ani, czytelnik razem z nią rozpoczyna podróż przez morskie wody… Ciekawe, czy dotrze na drugą stronę? A może jeszcze dalej? I kogo spotka na swojej drodze?

Książka Skok przez Bałtyk jest owocem współpracy dwóch gdańszczanek, Moniki Milewskiej i Natalii Uryniuk. Obie silnie związane z morzem, zafascynowane jego mieszkańcami i tajemnicami stworzyły opowieść, która uwodzi zarówno tekstem, jak i obrazem już od pierwszych stron. Lekka, pełna morskich ciekawostek, małych i dużych stworzeń oraz słownych gagów opowieść ukazuje środowisko polskiego morza jako fascynujący świat, który ma do zaoferowania o wiele więcej, niż słoneczne i morskie kąpiele, zachęca do odkrywania nieznanego i puszczenia wodzy wyobraźni.

Wydawnictwo: Widnokrąg
Autorki: Monika Milewska - tekst, Natalia Uryniuk - ilustracje
Rok wydania: 2021
Gdzie można kupić: https://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/ksiazki/skok-przez-baltyk/

Warsztaty Balticarium "Zróbmy sobie morze" oraz "Pokolenie nonplastic" podczas TROPY Festiwal literatury podróżniczej dla dzieci, Olsztyn

Podczas TROPY festiwalu literatury podróżniczej dla dzieci w Olsztynie, odbyło się wiele interesujących wydarzeń. Balticarium jako punkt główny programu, oprócz wystawy, przygotowało dwa warsztaty dla dzieci.
Dla młodszych dzieci odbyły się warsztaty artystyczne "Zróbmy sobie morze" z tworzenia akwarium ze zwierzętami Bałtyku. Wielu plażowiczom, skrytym za parawanami, do głowy nawet nie przychodzi myśl, że w świecie bałtyckiej fauny żyje mnóstwo zjawiskowych, osobliwych stworów. Nierzadko są one barwniejsze niż w Bikini Dolnym u Sponge Boba Kanciastoportego. Dzieci poznały zatem garnelę „Czarne Oko”, kura diadła "Brzydulka", ciernika „Kata” – fana irokeza, kraba wełnistoszczypcego „Azjatę” i zaprosiły ich do swojego akwarium.
 
Dla trochę starszych dzieci Natalia Uryniuk poprowadziła artystyczno-ekologiczne wydarzenie "Pokolenie nonplastic", czyli warsztaty z tworzenia proekologicznych t-shirtów przeciwko mikroplastikowi! Dzieci uczyły się tworzyć szablony i korzystać ze sprayów. Powstały niezwykle interesujące realizacje na koszulkach, które uczestnicy warsztatów z dumą mogą nosić.

Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
Miejsce: Zajezdnia trolejbusowa w Olsztynie
Czas: 12 września, 2020

Wystawa Balticarium podczas TROPY Festiwal literatury podróżniczej dla dzieci, Olsztyn

Nieco Bałtyku nad Łyną? Podczas TROPÓW - festiwalu literatury podróżniczej dla dzieci, zajezdnia trolejbusowa zmieniła się w wielką łódź podwodną, dzięki której odwiedzający mogli podejrzeć niezwykły i mało znany świat bałtyckich głębin!
Podczas wystawy ilustracji Natalii Uryniuk z książki Balticarium, wyd. Wytwórnia można było odbyć podróż przez morskie wody, podwodne pustynie, nadbałtyckie kraje, wyspy i baśnie. Wszystko to będzie można było obejrzeć, dotknąć, posłuchać, ożywić. Dzieci mogły m.in. kolorować ilustracje, grać w interaktywne gry na dotykowym ekranie, oglądać animacje i leżeć do góry brzuchem obserwując zawieszone pod sufitem, unoszące się z ruchem powietrza bałtyckie zwierzęta. Ogromne okna zajezdni trolejbusowej były wyklejone ilustracjami z bałtyckiego świata, co dawało niesamowity efekt zanurzenia w Morzu Bałtyckim.

Arysta: Natalia Uryniuk
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
Miejsce: Zajezdnia trolejbusowa w Olsztynie
Czas: 12 września, 2020

Warsztaty "Parawany literackie" podczas Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki, Gdynia

Czy nie marzyliście aby stworzyć swój własny projekt parawanu, taki który wyróżniałby się spośród innych? Warsztaty podczas Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki w Gdyni to była wspaniała okazja, żeby wspólnie z Natalią Uryniuk zaprojektować festiwalowy, prawdziwie bałtycki parawan. A wszystko to na tarasie Muzeum Miasta Gdyni, z widokiem na Bałtyk  przy akompaniamencie fal morskich!
Z uwagi na pandemię, w warsztatach mogła uczestniczyć ograniczona liczba dzieci. Jest jednak dobra strona - został nagrany któtki filmik z propozycją warsztatów, które można zrealizować w domu: LINK

Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni
Czas: 26 lipca, 2020

Ilustrowany album o Bałtyku - książka Balticarium w księgarniach!

Dlaczego Bałtyk jest zimny i słodki? Co to jest fitobentos? Jak wygląda omułek i ostrygojad? Kto wymyślił kosz plażowy? Balticarium to ilustrowany album o Morzu Bałtyckim, o bałtyckich zwierzętach, roślinach, portach, latarniach, tajemnicach skrytych na dnie, ale też ekologicznych zagrożeniach.  Odwiedzimy miasta, plaże i warte uwagi miejsca nadbałtyckich państw: Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Rosji, Łotwy i Litwy. Poznajmy nasze morze i doceńmy jego niepowtarzalny urok. Szczególnie teraz, gdy Bałtyk i cała planeta woła o pomoc.

Książka Balticarium jest już dostępna w wybranych księgarniach stacjonarnych i online.

Wydawnictwo: Wytwórnia
Autorka: Natalia Uryniuk
Redakcja: Anna Krasucka
Rok wydania: 2019
Gdzie można kupić: http://wytwornia.com/index.php/s/karta/id/157/ksiazki/balticarium.htm

Kampania społeczna Balticarium w gdańskich tramwajach, szkołach i urzędach, Gdańsk

Znane jest powiedzenie, że ryby głosu nie mają. Stąd tak mało osób orientuje się jakie zwierzęta Bałtyku istnieją i komu szkodzimy, gdy nie używamy ekologicznych rozwiązań. Naszym priorytetem jest propagowanie Morza Bałtyckiego, jako istotnego elementu kultury naszego kraju.
Codziennie tysiące osób jadących do szkół, pracy, na spotkania ogląda reklamy w tramwajach. Kampania Balticarium w formie ilustrowanych plakatów i animacji prezentowanych w gdańskich tramwajach, urzędach miejskich, bibliotekach i szkołach zwraca uwagę mieszkańców na ważne, ekologiczne treści. Dzięki swojej ilustrowanej formie i zawartym ciekawostkom, plakaty i animacje przyciągają uwagę młodszych jak i starszych odbiorców.
Miasto Gdańsk entuzjastycznie podchodzi do pomysłu propagowania fauny Bałtyku w środkach transportu publicznego i zgodziło się na udostępnienie swoich tramwajów, aby zagościł w nich Bałtyk.

Sponsor kampanii: Fundacja Aviva
Partnerzy: Fundacja Aviva, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Miasto Gdańsk, Balticarium
Miejsce kampanii: tramwaje, szkoły, urzędy i biblioteki w Gdańsku
Termin realizacji projektu: 01.05.2018 – 01.12.2018
Termin publikacji w tramwajach: 24.07-31.08.2018
Termin publikacji plakatów w szkołach, bibliotekach i urzędach: październik - grudzień 2018