Galeria

Instalacja Balticarium podczas Festiwalu Narracje, Gdańsk

Zwierzęta Bałtyku tworzyły artystyczną instalację na Festiwalu Instalacji i interwencji w przestrzeni publicznej NARRACJE #9 "Poza sezonem" w Brzeźnie w Gdańsku. Podczas Festiwalu NARRACJE Natalia Uryniuk pokazała swoją najnowszą pracę Taniec zwierząt Bałtyku, będącą wielobarwną animacją wideo w kształcie rozety rzutowanej na ścianę jednego z brzeźnieńskich bloków. Projekcji towarzyszyła muzyka Przyjaciół Balticarium - zespołu Trio Per Ka. Zainspirowana naturalnym środowiskiem wodnym, ławicami ryb, tworzącymi piękne kompozycje form i barw, rozeta wypełniona została wizerunkami różnego rodzaju istot żywych – ryb, mięczaków, wieloszczetów, ptaków, ssaków i skorupiaków – zamieszkujących Morze Bałtyckie. Artystka nawiązywała w ten sposób do historii rybackiej osady, jaką niegdyś było Brzeźno (pierwsze wzmianki o tutejszych rybakach pochodzą z XIII wieku), przestrzegając jednocześnie przed niszczycielskim działaniem współczesnego rybołówstwa, które może doprowadzić do wyginięcia wielu gatunków. W trakcie NARRACJI odbyły się również dwa warsztaty Balticarium, w których udział wzięli najmłodsi uczestnicy festiwalu. Wspólnie snuliśmy opowieści o barwnym życiu kura diabła, kraba wełnistoszczypcego czy chełbi modrej w morskich toniach Bałtyku.

Artysta: Natalia Uryniuk
Prowadzące warsztaty: Natalia Uryniuk, Sylwia Kwiatkowska
Kuratorka wystawy: Anna Czaban
Foto: Bogna Kociumbas
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku
Miejsce: Dzielnica Brzeźno, Gdańsk
Czas: 17 listopada - 18 listopada, 2017

Balticarium na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów Narodowego Centrum Kultury 2017

Balticarium wśród najlepszych na Giełdzie Projektów 2017! Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczne wydarzenie Narodowego Centrum Kultury skierowane do wszystkich aktywnych przedstawicieli sektora kultury. Wydarzenie odbywa się co roku pod innym hasłem przewodnim. Tematem tej Giełdy była animacja + woda! Balticarium zaprezentowało swój projekt na scenie Gdyńskiego Centrum Filmowego, następnie można było dowiedzieć się więcej o możliwościach współpracy przy stoliku projektowym w Muzeum Gdyni.

Prelegentka: Natalia Uryniuk
Organizator: Narodowe Centrum Kultury
Miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe i Muzeum Gdyni
Czas: 19 października - 20 października, 2017

Wystawa i warsztaty "Morze w mieście", Galeria w Bramie, Chorzów

Trochę morza nad Rawą? Czemu nie. W barwny świat morskich stworzeń przeniosła przechodniów wystawa Balticarium. Oglądając wystawę można było poznać interesujące zwierzęta żyjące w Morzu Bałtyckim. Dzieci uczyły się biologii morza poprzez zabawę i kontakt ze sztuką. Kolorowe grafiki zachęcały do zgłębienia morskich wód. W programie finisażu znalazły się warsztaty dla dzieci, podczas których dzieci wyczarowały morskie stworzenia, inspirowane wystawą. Uczestnicy zagrali także w obrazkowe quizy, a towarzyszyła im cały czas muzyka Przyjaciela Balticarium - Euzebiusza Domagalskiego, który specjalnie dla Balticarium skomponował utwór inspirowany bałtyckim światem.

Artysta: Natalia Uryniuk
Prowadząca warsztaty: Agnieszka Pielok - Opara
Organizator: Chorzowskie Centrum Kultury
Finisaż: 28 sierpnia 2017
Miejsce: Galeria w Bramie, Chorzów
Czas: 4 sierpnia - 31 sierpnia, 2017

Warsztaty artystyczne, Galeria Kordegarda, Warszawa

Warsztaty dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Uczestnicy poznali bliżej wybrane zwierzęta: dowiedzieli się jak wyglądają, co jest ich pokarmem i odkryli ich zwyczaje. Podczas warsztatów były czytane wiersze Przyjaciółki Balticarium - Elżbiety Krystek – Jones na temat zwierząt Morza Bałtyckiego. Opisy zwierząt stanowiły inspirację do stworzenia swojego własnego bałtyckiego żyjątka.

Prowadząca: Natalia Uryniuk
Organizator: Narodowe Centrum Kultury
Miejsce: Galeria Kordegarda, Warszawa
Czas: 16 lipca, 2017

Wystawa "Balticarium – podwodny kalejdoskop", Galeria Kordegarda, Warszawa

Interaktywna wystawa – złożona z bałtyckich kompozycji z morskich istot, poruszających się tworząc taniec – angażowała trzy zmysły: dotyku, wzroku i słuchu. A czwarty wymiar, to feeria kolorów i kształtów, która pobudzała wyobraźnię. Celem wystawy było zwrócenie uwagi społeczeństwa na zapomnianą florę i faunę Bałtyku, aby poprzez zdobytą wiedzę chcieć zaangażować się w jej ochronę. Powstaniu prac towarzyszy wizja Ziemi, jako wspólnej i równej przestrzeni ludzi i zwierząt. Niniejsza wystawa to doroczna prezentacja dorobku wybranego stypendysty programu "Młoda Polska" Narodowego Centrum Kultury.

Artysta: Natalia Uryniuk
Organizator: Narodowe Centrum Kultury
Kurator: Anna Rakowska
Wernisaż: 4 lipca 2017
Miejsce: Galeria Kordegarda, Warszawa
Czas: 5 lipca - 16 lipca, 2017

Wyróżnienie w konkursie Kampania Społeczna Roku 2016

3 lipca w Teatrze Kamienica na uroczystej Gali wręczono nagrody i wyróżnienia 19 kampaniom z 70 zgłoszonych do konkursu. Jurorzy oceniali nie tylko kreacjęi estetykę, ale całokształt działań komunikacyjnych, w tym równieżdobór odpowiednich narzędzi i efektywność. Wieczór uświetniły występy Marty Kossakowskiej „Mariki” i Włodka Paprodziada Dembowskiego. Balticarium otrzymało wyróżnienie w kategorii Akcje Zaangażowane Społecznie - "Uznanie jury zyskały piękna kreacja, potencjał dalszego szerzenia idei za granicą oraz pokazanie, że nawet pojedyncza osoba jest w stanie zrealizować i konsekwentnie rozwijać inicjatywę społeczną, wykorzystując do tego swój talent".

Laureat: Balticarium - Natalia Uryniuk
Organizator: Portal kampaniespoleczne.pl i Fundacja Komunikacji Społecznej
Miejsce: Teatr Kamienica, Warszawa
Czas: 3 lipca 2017

Wystawa „Na Fali Marzeń", Kanton, Chiny

Na wystawie indywidualnej "Na Falii Marzeń" można było się przekonać, że głębiny morskie są jeszcze bardziej fascynujące. Widzowie wystawy zaczynali tworzyć własne interpretacje prac, dzięki czemu pobudzali swoją wyobraźnię. Natalii celem było pokazanie, że ważne jest, aby pozostawać otwartym, odkrywać świat, interesować się zwierzętami morskimi, dbać o wszystkie stworzenia i myśleć ekologicznie. Niektóre z prac na wystawie pochodzą z projektu Balticarium. Wernisaż osładzały czekoladki z firmy Bałtyk.

Artysta: Natalia Uryniuk
Organizator: Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kantonie / Galeria EMGdotART w Kantonie
Kurator: Miranda Sun
Wernisaż: 24 maja 2017, 18:30
Miejsce: Galeria EMGdotART, Kanton, Chiny
Czas: 25 maja - 24 czerwca, 2017

 

 

Wykład i warsztaty, Guangzhou Academy of Fine Arts, Chiny

Natalia Uryniuk pierwszy raz w życiu miała okazję poprowadzić wykład i warsztaty dla sześćdziesięciu studentów grafiki jednej z najlepszych uczelni artystycznych w Chinach: Guangzhou Academy of Fine Arts.
Było to wspaniałe doświadczenie! Podczas wykładu pokazywała swoje ilustracje m.in. z projektu Balticarium oraz opowiadała o pracy ilustratora. Tematem warsztatów było stworzenie plakatów społeczno-ekologicznych na temat mikroplastiku. Studenci byli bardzo zaangażowani i zrealizowali ciekawe odpowiedzi na zadany temat. Natalia miała okazję poznać wspaniałych profesorów i ma nadzieję, że zaowocuje to współpracą między uczelniami.

Prowadzący: Natalia Uryniuk
Organizator: Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polski w Kantonie
Miejsce: Guangzhou Academy of Fine Arts, Chiny
Data: 22 maja, 2017