Wybrzeże estońskie turystycznie.

INNE

Bałtyk pełni bardzo ważną rolę dla Estonii. Nie tylko z powodów ekonomicznych lecz również turystycznych. Każdego roku do stolicy Tallina drogą morską przybywa bardzo wielu turystów, głównie z kraju Świętego Mikołaja. Między Finlandią a Estonią codziennie kursuje kilka statków mogących przewieźć nie tylko ludzi lecz również samochody. Rejs taki trwa około 2 godzin.


Tallin

Po przybyciu do Tallina miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest wpisane na lisę UNESCO Stare Miasto. Spacer wśród zabytkowych, bardzo dobrze zachowanych kamieniczek oraz murów pozwoli nam przenieść się do czasów średniowiecza. Zwiedzanie warto rozpocząć w rynku, na którym znajduje się ratusz oraz najstarsza działająca apteka w Europie www.raeapteek.ee.


 Rynek i Baszta Kiek in de Kök


Kamieniczki Starego Miasta


Stare miasto

Stare Miasto okalają bardzo dobrze zachowane mury obronne oraz baszty. Najbardziej znane z nich to Kiek in de Kök wraz z systemem tuneli obronnych www.linnamuuseum.ee/kok/en/ oraz Gruba Małgorzata, w której znajduje się muzeum morskie.

Z rynku warto jest się udać do zabytkowej, przepięknie odrestaurowanej cerkwi Aleksandra Newskiego, która znajduje się na wzgórzu zamkowym Toompea. Niedaleko cerkwi umiejscowiony jest zamek – siedziba estońskiego parlamentu. Ciekawym punktem jest wieża Pikk Hermann, na szczycie której powiewa estońska flaga. Codziennie o wschodzie słońca podczas jej podnoszenia odtwarzany jest hymn tego kraju. O zachodzie natomiast, gdy flaga jest opuszczana, słyszymy pieśń „Mu isamaa on minu arm” (tłum. moja ojczyzna  jest moim domem).

Ze wzgórza Toompea na zdjęciach uchwycić panoramę Starego Miasta, tallińskich wieżowców i wież kościelnych.


Widok na wieżowce tallińskie


Cerkiew Aleksandra Newskiego

Niedaleko centrum usytuowany jest hotel Sokos VIRU, gdzie oprócz możliwości przenocowania można zwiedzić muzeum KGB.


Była siedziba KGB

Podczas pobytu w stolicy Estonii koniecznie należy zobaczyć dzielnicę Kadriorg, w której znajduje się  pałac (obecnie Muzeum Sztuki) wraz z otaczającym go parkiem, stworzonym przez rosyjskiego cara Piotra Wielkiego.


Pałac Kadriorg

Dla miłośników fotografii ciekawym punktem będzie plaża w talińskiej dzielnicy Pirita. Podczas lata można uchwycić tutaj przepiękne zachody słońca oraz panoramę centrum miasta.


Widok na Tallin z plaży w Piricie

Z Pirity można wrócić do centrum wzdłuż deptaku nad brzegiem morza, mijając pomnik Rusałki – postawiony ku czci członków załogi rosyjskiego okrętu o tej samej nazwie, który zatonął w 1893 roku.  


Rusałka i Wieża Pikk Hermann

Kiedy dopadnie nas głód, godną polecenia jest bardzo przystępna cenowo karczma Draakon. Można spróbować tutaj zupy z łosia, a następnie skosztować przepysznych ogórków kiszonych, które należy własnoręcznie wyłowić z kamionki. 

Naszym drugim ulubionym miejscem w Talinie jest Kompressor – uważamy, że znajdują się tu najlepsze naleśniki w mieście, na słodko bądź na słono i do tego szklanka mleka – PYCHOTA!

Poza Tallinem

Podczas pobytu w tym pięknym kraju godnym polecenia jest udanie się w kierunku północno – zachodnim na wyspy Saaremaa i Hiumaa. Nam niestety nie udało się tam jeszcze dotrzeć lecz nic straconego! Odwiedzimy je na pewno  w czasie kolejnej wyprawy w tamte stron.

Strona podaje, że jedną z atrakcji tego miejsca jest jedyny w Europie krater meteorytu (w Kaali). Jedyne miasto wyspy,  Kuressare,  zadziwia dobrze zachowanym starym miastem oraz zamkiem, Symbole Saaremy to jedyny w swoim rodzaju wyspiarki dialekt, klify, niziny bagienn, własnoręcznie warzone piwo oraz lokalny chleb.

Na stronie głównej  wyspy Hiiumaa znajdziemy bardzo dobrze opisane ścieżki wędrówkowe, listę lokalnych zabytków architektury czy też muzeów, między innymi takich jak: Muzeum Wojskowości  czy też Muzeum Wełny. Fani jazdy konnej oraz żaglówek również znajdą tutaj coś dla siebie.

Obydwie strony posiadają informacje  jak dostać się na wyspy w zależności od pory roku oraz listę hoteli i campingów.

Pärnu

Miasto Pärnu nazywane jest stolicą letnią Estonii. Jest to najmodniejszy i najczęstszy kierunek w ciepłych,

słonecznych miesiącach. Czysta szeroka plaża, duża ilość kafejek oraz klubów to idealne miejsca dla osób chcących spędzić tutaj krótki urlop. Oficjalna strona Pärnu.


Plaża w Pärnu

Zwiedzając Estonię warto również oddalić się od wybrzeża i skierować się na południe do studenckiego Tartu, czy też do Narvy, gdzie znajduje się most łączący Estonię oraz Rosję.

Zapraszamy do zwiedzania tego pięknego kraju!

AUTORZY

Karolina i Radek Jakubiak

podróźnicy

Prowadzą bloga Wędrowniki, na którym opisują swoje wrażenia z życia w różnych krajach Europy. Oprócz Polski mieszkali w Wielkiej Brytanii, Estonii, Hiszpanii, Francji, a obecnie przebywają w Niemczech, gdzie zatrzymali się na dłużej. Na blogu znajdziecie wpisy na temat spraw związanych z emigracją, z którymi para musiała się zmierzyć, a zwłaszcza historie z Wielkiej Brytanii oraz Estonii, gdzie Radek z Karoliną odbywali wolontariat w ramach programu EVS. Karolina oprócz tego prowadzi blog fotograficzny ze starannie wybranymi zdjęciami z mniejszych i większych wypraw. 

blog 
strona