Ptasimi Śladami

INNE

Mam na imię Marta, mam 15 lat, mieszkam w Łodzi i prowadzę blog „Ptasimi Śladami”. Moją pasją jest ornitologia, czyli nauka o ptakach. Interesuję się nimi już dłuższy czas, ok. 4-5 lat, odkąd dostałam swój pierwszy atlas ptaków i udało mi się zaobserwować samca wilgi, bardzo kolorowego ptaka, który występuje w Polsce. Od tego czasu obserwuję ptaki, robię im zdjęcia, rysuję je i jeżdżę na wycieczki ornitologiczne. Zapisuję gatunki, które do tej pory udało mi się zaobserwować. Na mojej liście znajduje się ich około 150.

Moim zdaniem ptaki to niesamowite stworzenia. Można je spotkać wszędzie, nawet w dużym mieście, takim jak Łódź. Występują tu przede wszystkim wróble, sikorki, gołębie, kwiczoły, kosy, a nawet pustułki. Bardzo lubię chodzić do parku. Zawsze zabieram ze sobą aparat lub lornetkę, bo nie wiadomo, czy nie spotkam jakiegoś gatunku dzięcioła, pełzacza lub kaczki.  Może to być zadziwiające, ale w wielu miejscach, które wydają się ciche i puste, zawsze można zobaczyć wiele gatunków ptaków. Wystarczy się zatrzymać i posłuchać śpiewu rudzika, gruchania gołębia czy wołania jakiegoś drapieżnika.


rybitwy białoczelne

Bardzo często jeżdżę na wieś na wakacje i długie weekendy. Wyjeżdżam wtedy z miasta. Bardzo to lubię, ponieważ zawsze robię tam mnóstwo zdjęć ptaków. Nawet latem, podczas upalnego dnia, kiedy wydaje się, że cała przyroda odpoczywa, słyszę dobre znane mi zawodzenie trznadla. Na polu bardzo często obserwuję bażanty i kuropatwy. Te drugie są coraz rzadziej spotykane mimo, że jeszcze niedawno były pospolite. Co roku udaje mi się także zobaczyć pójdźkę – także coraz rzadziej spotykaną sowę, która na razie stale gnieździ się w naszej okolicy na wsi. Obserwowałam tam też jak para muchołówek szarych karmi swoje młode zaledwie 2 metry ode mnie.

Powiesiliśmy też na działce budki dla ptaków. Co roku każda z nich jest zajęta, głównie przez wróble mazurki. Zimną dokarmiam ptaki, wieszając dla nich specjalną kulę zrobioną z ziaren i tłuszczu. Dokarmianie ptaków podczas zimnych miesięcy jest ważne, ponieważ ptaki są mało odporne na niedostatek pożywienia. Trzeba jednak wiedzieć, jak dokarmiać ptaki. Takie pożywienie jak chleb czy jakiekolwiek solone potrawy (np. orzeszki, a także resztki ze stołu) mogą bardzo ptakom zaszkodzić.

Aby obserwować ptaki trzeba być cierpliwym i wytrwałym. Nie zawsze uda nam się zaobserwować dany gatunek. Niektóre ptaki są bardzo płochliwe i nie pozwalają blisko do siebie podejść. Jednak to uczucie, kiedy widzi się nowy gatunek ptaka, jest niesamowite. Ale chyba nie każdy potrafi to zrozumieć.


żołna i żuraw

Jeżdżę na różne wycieczki ornitologiczne, bardzo często z moją młodszą siostrą i z dziadkiem. Wczesną wiosną jeździmy obserwować migrujące gęsi, które zatrzymują się na polach, by żerować. W Dolinie Słudwi i Przysowy często obserwujemy rycyki, czajki, błotniaki i wiele innych ptaków. Zbiornik Jeziorsko to tez niesamowity teren, który jest bardzo ważnym obszarem dla migrujących ptaków. Zawsze chciałam pojechać do rezerwatu Beka, który znajduje się nad morzem i nad Biebrzę nazywaną królestwem ptaków. Mam nadzieję, że te marzenia kiedyś się spełnią.

Wiele gatunków ptaków jest zagrożonych wyginięciem. Przykładem jest kraska, pięknie ubarwiony ptak, który jeszcze niedawno występował na terenie Polski. Teraz w naszym kraju jest ich nie więcej niż 60 par. Nigdy nie udało mi się spotkać kraski, ani też zrobić jej zdjęcia. Ptaki odgrywają bardzo ważną rolę w przyrodzie i są niesamowite. Nie możemy pozwolić, aby gatunki tak szybko znikały.

Świat ptaków jest niezwykły i zadziwiający. Ptaki posiadają wiele ciekawych cech i umiejętności. Ciekawostką jest przykładowo to, że sokół wędrowny potrafi pikować na swoją ofiarę z prędkością ponad 320 km/h. Niewielka rybitwa popielata odbywa największą wędrówkę w świecie zwierząt. Co roku, migrując potrafi przelecieć nawet 70000 km. Oznacza to, że taki ptak w ciągu całego swojego życia doleciałaby 5 razy na Księżyc! Krętogłów to dzięcioł, który aby odstraszyć przeciwnika, udaje węża – kręci głową i syczy. Posiada także bardzo długi język – jest on ok. 5 razy dłuższy od jego dziobu. Wszystkie te ptaki można spotkać w Polsce.


rudzik

Kilka razy byłam nad naszym polskim morzem. Bałtyckie plaże są środowiskiem wielu gatunków ptaków. Plaże nie są tylko miejscem dla ludzi do odpoczynku. Tutaj również ptaki żerują i lęgną się. Można spotkać wiele gatunków mew (np. mewę śmieszkę, mewę srebrzystą lub siodłatą), rybitw (np. rzeczą, białoczelną oraz bardzo rzadką rybitwę czubatą), kormorany, łabędzie, kaczki oraz małe sieweczki, które aby odciągnąć intruza od swojego gniazda udają złamanie skrzydła, by zwrócić jego uwagę. Gdy po plaży ciągle spacerują ludzie, ptaki nie mogą wychować piskląt, ponieważ do tego potrzebują ciszy i spokoju. Na szczęście nad naszym morzem powstało wiele rezerwatów (np. rezerwat Beka), by chronić ptaki lęgnące się na plażach. W takich miejscach można poruszać się jedynie po wyznaczonych trasach i nie wolno wchodzić na tereny lęgowe ptaków.

Zimą nad naszym morzem przebywa wiele rzadkich gatunków ptaków, takich jak kaczki lodówki, markaczki, uhle, alki, nurniki i nurzyki.

Uwielbiam obserwować ptaki. Ornitologia jest moją pasją, bez której nie potrafię sobie wyobrazić życia. Ptaki są dla mnie bardzo ważne. Zawsze, gdy jestem na dworze, zwracam uwagę na ptaki. Szukam ruchów wśród gałęzi drzew i nasłuchuję głosów.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i zachęcam do obserwowania ptaków!

autorka

Marta Więcek „Wilga02”

obserwatorka ptaków

Piętnastoletnia mieszkanka województwa łódzkiego. Pasjonatka przyrody, a zwłaszcza ptaków. Uwielbia obserwować naturę i uwieczniać ją na fotografiach. Dodatkowo tworzy też ilustrację ptaków. Jej drugą wielką pasją są książki, które pozwalają jej odkrywać inny świat.


blog