Hybrydowy statek

NAUKA

Statki są duże i mają głośne, zanieczyszczające morze i powietrze silniki na olej napędowy. To niezbyt ekologiczne rozwiązanie, na dodatek szkodliwe dla morskich stworzeń - nikt w końcu nie lubi hałasu i zanieczyszczeń, prawda? I dlatego właśnie hybrydowy statek to ciekawe rozwiązanie. Co to znaczy hybrydowy?

Taki statek ma silnik spalinowy, jak zwykle, ale poza tym wyposażony jest w baterie i silnik elektryczny, który jest cichy i nie emituje zanieczyszczeń. Polski hybrydowy statek Elektra, który niedawno zaczął pływać po Bałtyku, to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji. I mamy nadzieję, że nie ostatnia!

Elektra jest jednostką do przewozu samochodów. Może przewozić 90 aut osobowych i 400 pasażerów. Statek ma 97 metrów i 15 m szerokości. Hybrydowy statek będzie obsługiwał przeprawę promową między Parainen a Nauvo w Finlandi.

Baterie Elektry będą ładowane automatycznie w 7 minut w czasie postojów. Konstruktorzy wierzą, że statek będzie się poruszał na tej trasie tylko dzięki silnikowi elektrycznemu, a spalinowy będzie uruchamiał się bardzo rzadko, w wyjątkowych sytuacjach. To dobrze i dla nas, i dla wszystkich mieszkańców Bałtyku!

 

 

AUTORZY

Green Projects

blog

Tworzony przez dwóch przyjaciół eko-scytujący blog o ekologii, ochronie środowiska i byciu eko. Pierwszy z nich skończył ekologicznie zorientowane studia, więc ma naukowe podstawy, by zajmować się ochroną środowiska i ekologią. I właśnie dlatego pisze o sprawach poważnych (zielona energia, porozumienie klimatyczne, ekologia w polityce państw), podrzuca statystyki dające szeroki pogląd na ekologię i wyjaśnia, dlaczego MWh z wiatraka jest lepsza niż MWh z Bełchatowa.
Drugi z nich może i nie ma zielonego wykształcenia, ale za to ma zielone pojęcie o ekologii. I dlatego to jemu przypadła rola tego, który pisze o sprawach mniejszego kalibru i przy okazji dba o to, by było ekologicznie i fascynująco, czyli eko-scytująco. 

blog
instagram
facebook